Bruto mediabestedingen: -3,1 pct
De bruto mediabestedingen voor producten en diensten in Nederland zijn in 2009 met 3,1 pct (193,2 miljoen euro) gedaald tot iets meer dan 6 miljard. Dat blijkt uit cijfers van Nielsen.
De kredietcrisis die in het laatste kwartaal van 2008 begon heeft tot en met het derde kwartaal van 2009 een negatieve invloed gehad op de ontwikkeling van de bruto mediabestedingen. In de eerste drie kwartalen van 2009 namen de bestedingen af. Pas in het vierde kwartaal werd met een stijging van 0,9 pct een voorzichtig herstel zichtbaar. Die stijging is overigens wel gerelateerd aan het laatste kwartaal van 2008 toen de bestedingen met 3,5 pct daalden als gevolg van de kredietcrisis.
Vrijwel alle mediumtypen hadden te maken met teruglopende bruto mediabestedingen. Opvallend is dat de bruto mediabestedingen voor producten en diensten in dagbladen met 880 miljoen op exact hetzelfde niveau uitkwamen als een jaar geleden. Over het algemeen is de indruk dat juist dit mediumtype, naast de concurrentie van internet, het meest te lijden heeft van de economische malheur. Internet daarentegen zag de bruto mediabestedingen dalen met ruim 9 pct. Ook dit mediumtype is niet immuun voor het feit dat bedrijven kritisch naar hun advertentiebudgetten kijken. Wel betreft het hier voornamelijk de bestedingen aan het ‘traditionele’ online display advertising.
De grootste daling van bruto mediabestedingen vonden, ondanks de nullijn bij dagbladen, plaats in print. Publiekstijdschriften hadden te maken met een daling van ruim 16 pct, terwijl vaktijdschriften de bruto mediabestedingen met bijna 20 pct zagen dalen. Deze terugloop is mede het gevolg van met name kleinere en incidentele adverteerders die hun advertentiebudgetten grotendeels of zelfs geheel terugschroefden. Ten opzichte van een jaar eerder zijn de bruto mediabestedingen aan tv in 2009 licht gedaald (0,7 pct). Na een daling in het eerste (-0,5 pct), het tweede (-4,2 pct) en het derde kwartaal (-3,2 pct), is er in het vierde kwartaal een stijging van 4,1 pct geregistreerd voor dit mediumtype.
Mediumtypen met groei
In totaal waren er drie mediumtypen die groei noteerden over heel 2009: Folders met 2,4 pct, Sponsored Magazines met 3,0 pct en Bioscoop met 3,6 pct. Die laatste profiteerde van een uitzonderlijk goed filmjaar met toenemende bezoekersaantallen. De bruto mediabestedingen aan Radio (-8,2), Out of Home (-3,7) en Nieuwsbladen (-15,7) namen af in 2009. Al deze mediumtypen noteerden ook een daling over de individuele kwartalen van 2009, alleen Out of Home heeft in het vierde kwartaal een groei geboekt van 3,9 pct.
Ondanks de afname van de bruto mediabestedingen, steeg het marktaandeel van tv op basis van bruto mediabestedingen met 1,2 procentpunt naar 50,7 pct. Ook het marktaandeel van Dagbladen en Folders nam toe, beide met 0,5 procentpunt tot respectievelijk 14,6 pct en 9,1. Radio (8,7) en Publiekstijdschriften (5,8) leverden marktaandeel in, respectievelijk -0,5 procentpunt en -0,9 procentpunt. Internet leverde -0,2 procentpunt in en kwam uit op 3,0 pct en het marktaandeel van Vaktijdschriften nam af met 0,6 procentpunt tot 2,9 pct. De marktaandelen van out of Home (4,2), Sponsored magazines (0,7), Bioscoop (0,2) en Nieuwsbladen (0,1) bleven gelijk.
De branche Financiële Dienstverlening die als veroorzaker van de kredietcrisis wordt gezien besteedde ruim 30 pct minder dan een jaar geleden en valt nu buiten de top 5 grootste branches. De bruto mediabestedingen van de categorie Retail stegen met 5,5 pct over heel 2009. Buiten een daling van 2,0 pct in het eerste kwartaal, lieten alle overige individuele kwartalen een groei zien. Ook in de categorieën Voedings- en Genotmiddelen (0,8), Horeca, Toerisme, Recreatie (4,9) en Persoonlijke Verzorging (2,1) werden meer bruto mediabestedingen geregistreerd dan in 2008. Van de top vijf is er alleen voor Telecom, ICT een daling geregistreerd (-0,8). De top vijf branches waren in 2009 goed voor 56,4 van de totale bruto mediabestedingen.
De top 5 adverteerders, Unilever, KPN, Procter & Gamble, L’Oréal en Albert Heijn is exact hetzelfde als in 2008. Unilever adverteerde 9,3 pct meer dan in 2008. Over alle individuele kwartalen heeft de levensmiddelenfabrikant vanaf het tweede kwartaal meer geadverteerd, tot wel 27,5 pct in het vierde kwartaal. Alleen in het eerste kwartaal zijn er minder bruto mediabestedingen geregistreerd voor Unilever (-3,4). Van de top 10 adverteerders hebben alleen KPN (-2,7) en Beiersdorf (-12,3) minder besteed in 2009. Ten opzichte van heel 2008 zijn Schuitema, Coca Cola Nederland en Kruidvat Retail nieuw in de top 10 2009 en staan op de respectievelijk 6e, 7e en 10e plaats.
Rapportage
De gerapporteerde cijfers van Nielsen hebben betrekking de registratie van de bruto mediabestedingen van nationale producten en diensten in de verschillende mediumtypen. Bij de berekening van de bruto mediabestedingen worden advertenties gewaardeerd tegen de geldende tariefkaart (=prijslijst) van het betreffende medium. Dat wil zeggen dat er geen rekening wordt gehouden met eventuele kortingen of individuele prijsafspraken. De bruto mediabestedingen geven de mediadruk in Nederland weer. De werkelijke (=netto) mediabestedingen kunnen afwijken.
reageer (2)
‘de netto bestedingen kunnen afwijken’...laat dat woord kunnen maar weg. En laat de discussie over de waarde van bruto bestedingscijfers maar (als vanouds) losbarsten
Leon Bouwman, maandag 1 februari 2010, 12:32
Bij de bepaling van de bruto bestedingen worden de plaatsingen allemaal volgens dezelfde ‘tariefkaart’ geregistreerd. Dat geeft daardoor een goed beeld van de relatieve reclamedruk.
Vrijwel elke exploitant en elk mediabureau heeft echter de netto bestedingen met meer dan 3,1% zien dalen.
Bruto gaat naar links, netto gaat naar rechts. Ik voorspel dat dankzij de nieuwe bruto tarieven van de Persgroep en de prijsverhoging bij De Telegraaf de bruto bestedingen in dagbladen in 2010 zullen toenemen (;-)
Wim van der Peet, dinsdag 2 februari 2010, 19:23
meer nieuws
RSSC1000 en Alfred lanceren vogeltjesdans
woensdag 23 mei 2012, 8:00
KLM introduceert Meet & Seat met nieuwe campagne
woensdag 23 mei 2012, 18:30
Campina deelt melk uit in heel Nederland
woensdag 23 mei 2012, 13:11
Sky lanceert MyRadio - Vijf vragen aan Philip Alberdingk Thijm
woensdag 23 mei 2012, 13:11
Delta Lloyd benoemt Manager Communicatie & Strategie
woensdag 23 mei 2012, 10:15
Sp!ts zes weken huis-aan-huis
woensdag 23 mei 2012, 7:55
Nederlander trouw aan merk
woensdag 23 mei 2012, 7:42
ook interessant
- Bestedingen spot advertising gedaald donderdag 26 april 2012
- Schiphol Media in Nielsen-registratie donderdag 5 april 2012
- Verdubbeling reclamebestedingen Friesland Bank in 2011 woensdag 4 april 2012
- ‘We zien 377 reclames per dag’ vrijdag 9 maart 2012
- Honden en celebrities bij Super Bowl 2012 maandag 6 februari 2012
meer opinie
- Schaatsen op Vikings omdat pa het zei maandag 13 februari 2012
- Uit kracht! woensdag 29 juli 2009
- Tuurlijk groei! donderdag 30 oktober 2008
- Kosten of baten? woensdag 27 augustus 2008
meer achtergrond
- Hoe overleef ik de recessie donderdag 5 februari 2009
- Schermlessen donderdag 8 januari 2009
tip
Drie minuten…
Een persoonlijk relaas van Burgemeester Bas Eenhoorn over het schietdrama in Alphen aan den Rijn. De auteursopbrengst van de verkoop van Drie minuten... is gedeeltelijk bestemd voor een herdenkingsmonument in Alphen aan den Rijn.
Vacature: Adformatie zoekt
De Adformatie Groep is door de recentelijke overname door Sijthoff Media Groep aan haar tweede jeugd begonnen. Om onze bruisende ambities gestalte te geven zijn wij per direct op zoek naar mensen die ons team willen versterken.
Concreet zoeken wij op dit moment:
- Operations Manager
- Accountmanager(s) Cross Media
rondvraag
Bureau van het Jaar: BSUR, Lemz of Wieden+Kennedy?
Volgende week wordt bekend welk bureau zich Bureau van het Jaar 2011 mag noemen.
Om inzicht te geven hoe bureaus zich profileren en wat de drie het afgelopen jaar goed gedaan hebben publiceren we hierbij hun papers.
Na afloop van het afgelopen WK stond de Oranje Actie Teller op 161 inhaak campagnes. Gaan we daar met het EK 2012 overheen?
In samenwerking met Activate&Co en Verse Reclame houdt Adformatie bij welke Oranje EK2012 inhakers van start gaan in Nederland.
Actuele stand: 129 inhakers.
vacatures
-
Media Account Manager (LG8818)
Personato Werving en Selectie, Zuid Limburg
-
Data analist
Parkstad Limburg Theaters, Heerlen
-
Manager Sponsoring, Marketing & Communicatie
KNHB, Den Haag
-
Marktmanager (Tilburg)
ABAB Accountants en Adviseurs, Tilburg
-
Account Manager Bedrijfscatering (DK8792)
Personato Werving en Selectie, Noord-Brabant
De Opportunisten elke donderdag vers
laatste reacties
Karin: De boxershort van de Condoomfabriek.nl met de tekst ‘ik ga staan voor oranje’ is pas vet!
Marilyn van Raaij: Ook ik heb een ontwerp gemaakt. Tot nu toe in de top 10 wat natuurlijk al een super eer is! Er kan...
Olivier: Wrong!
Leontine: Goed bedacht, geheel precies passend bij de strategie om de wereld achter melk te laten zien en...
Roderick Mirande: Dank Bas Dokter. Ik heb het filmpje erbij gezet.
MARCOM12

Ontmoet nieuwe zakenpartners en relaties. MARCOM12 is the playground for professionals! Twee dagen vol met kennis en inspiratie, maar vooral ook om te delen!
Piece of Work: Stephanie Pistel
In de nieuwe aflevering van Piece of Work vertelt Stephanie Pistel, directing photographer bij Caviar over de totstandkoming van de reclamecampagne ‘vintage’ voor schoenenmerk Sacha. En ze vertelt over hoe ze ‘ontdekt’ werd als topfotografe van wereldartiesten. Daarnaast laat ze zien waar ze haar inspiratie vandaan haalt. Pistel is ‘slave to the rhythm’. Dat blijkt ook uit haar keuze voor favoriete reclame van de Toyota Swagger. Een must see.
Bekijk het interview.
Meer video op Adfotube.
kennisbank
Boekentips en meer
deze week in adformatie
- Gorilla raakt 'juiste' emotionele snaar
- Universal Media pakt de dubbel
- Geen limiet aan aantal inzendingen
neem gratis een abonnement
nieuwsbrief
Blijf op de hoogte van het laatste Marcom-nieuws met een gratis abonnement op één van onze nieuwsbrieven.Aanmelden



