Coca-Cola en Unox verleidelijkste merken
Coca-Cola en Unox zijn de verleidelijkste merken. Dat blijkt uit een onderzoek naar de verleidingskracht van merken door BR-ND en Metrixlab.
De drie belangrijkste conclusies uit het onderzoek zijn dat merken een hoger brand appeal hebben naarmate ze in staat zijn de fundamentele menselijke belangen te raken, appelleren aan meerdere belangen en belangen raken uit verschillende belangengroepen.
Het onderzoek werd vier jaar geleden geïnitieerd door BR-ND Positioneringsgroep, (afgelopen maandag omgedoopt tot BR-ND), om te komen tot de basis voor een gemeenschappelijke ideologie. Mede-eigenaren Dr. Kim Cramer (ex-UvA en ex-Swocc) en Alexander Koene definieerden op basis van literatuuronderzoek 24 menselijke belangen zoals ‘gezondheid-voeding’, ‘passie-sexy’ en ‘ongebonden-onafhankelijk’.
Die 24 belangen werden na een validatieslag en een factoranalyse, verdeeld in 5 clusters: Basics, Vitality, Attraction , Ambition en Self-development. In samenwerking met Metrixlab-methodologe Linda Teunter werden twee pilots uitgevoerd. Daarna volgde het onderzoek waarbij in totaal 8000 Nederlanders over 196 merken in 23 categorieën werden ondervraagd. De hypothese van Cramer en Koene was dat merken die met meer belangen worden geassocieerd, meer verleidelijke merken zijn. Die hypothese werd door het onderzoek bevestigd. Koene: ‘Hoe meer drivers worden genoemd, hoe beter.’
Onverwachte belangen
De resultaten lieten ook zien dat naarmate een merk wordt geassocieerd met belangen uit veel verschillende clusters, (door Koene ‘mandjes’ genoemd), het meer verleidelijk wordt. Zo scoort automerk Audi bijvoorbeeld goed op 9 belangen, verdeeld over alle mandjes. Wat volgens de onderzoekers ook een belangrijke factor is voor brand appeal, is wanneer een merk hoog scoort op onverwachte belangen. Iedereen verwacht bij een sterk luchtvaartmerk een hoge score op veiligheid, ontspanning en innovativiteit, maar de reden dat een merk als Singapore Airlines in de top tien eindigt, komt doordat het hoog scoort op onverwachte belangen zoals seksualiteit, esthetiek, zorgzaamheid en individualiteit.
Cramer en Koene stelden ook vast dat belangen uit de clusters Vitality (gezondheid en sportiviteit) en Attraction (schoonheid en seksualiteit) de grootste invloed op brand appeal hebben. Naast de ‘belangenscores’ betrokken BR-ND en Metrixlab ook merkbekendheid (BAW) en de verwachtingen die consumenten bij een merk hebben (BEX).
De belangen zijn volledig middels expliciet vragenonderzoek, (‘zelfrapportage’) tot stand gekomen, een methode waar steeds meer specialisten vraagtekens bij zetten. (Zie ook het artikel over neuromarketing in Adformatie van deze week.) Een van de redenen waarom niet gekozen is voor een impliciete methode is volgens Cramer ‘tijd en geld’.
Maar het is volgens haar ook geen bezwaar omdat de grootte van de steekproef het ‘uitmiddelt’. Cramer: ‘Bij Singapore Airlines zie je duidelijk dat het meer dan het gemiddelde van de categorie hoog scoort op “sexy, passie”.
Spanning
Koene voert aan dat een breed contingent aan specialisten, onder wie ‘onbewuste-specialist’ professor Ap Dijksterhuis, het een realistische manier van onderzoek vond. De toepasbaarheid van het onderzoek is meerledig volgens Koene: ‘Je kunt onderzoeken hoe je er als merk voorstaat, welke belangen voor de categorie van importantie zijn en – dat is de wetmatigheid die we gevonden hebben – er moet spanning zijn. Merken moeten belangen uit verschillende mandjes raken.’ Koene erkent dat het in de praktijk brengen van het ‘raken van belangen’ de grote uitdaging is.
Meest verleidelijk
1. Coca Cola
2. Unox
3. Singapore Airlines
4. Nokia
5. Audi
6. Zwitsal
7. M&Ms
8. Chanel
9. Corona
10. Volvo
Minst verleidelijk
1. Oranjeboom
2. G-shock
3. Motorola
4. Skoda
5. Sprite
6. Vedior
7. Pepsi
8. Segafredo
9. Zilveren Kruis Achmea
10. LG
reageer (2)
Een bezwaar ontkrachten rondom onbewust kan niet als je een vragenlijst hanteert waarbij je enkel explicitiet meet.
Onderbewust wordt nooit uitgemiddeld door middel van grotere steekproeven i.cm. expliciete vragen.
Stefan Peters, dinsdag 13 april 2010, 13:33
Het is maar goed dat Oranjeboom al een jaar niet meer bestaat… zal wel geen up to date onderzoek zijn…
Willem, zaterdag 17 april 2010, 19:44
meer nieuws
RSSPANL Award naar Marieke van der Velden
woensdag 23 mei 2012, 21:30
KLM introduceert Meet & Seat met nieuwe campagne
woensdag 23 mei 2012, 18:30
Campina deelt melk uit in heel Nederland
woensdag 23 mei 2012, 13:11
Sky lanceert MyRadio - Vijf vragen aan Philip Alberdingk Thijm
woensdag 23 mei 2012, 13:11
Delta Lloyd benoemt Manager Communicatie & Strategie
woensdag 23 mei 2012, 10:15
C1000 en Alfred lanceren vogeltjesdans
woensdag 23 mei 2012, 8:00
Sp!ts zes weken huis-aan-huis
woensdag 23 mei 2012, 7:55
ook interessant
- KLM introduceert Meet & Seat met nieuwe campagne woensdag 23 mei 2012
- Delta Lloyd benoemt Manager Communicatie & Strategie woensdag 23 mei 2012
- C1000 en Alfred lanceren vogeltjesdans woensdag 23 mei 2012
- Nederlander trouw aan merk woensdag 23 mei 2012
- Gezamenlijk Media TijdBestedingsOnderzoek in de maak woensdag 23 mei 2012
meer opinie
- Verjournalisering maandag 21 mei 2012
- Tips van NewYork.nl voor een effectieve zakelijke Facebook pagina woensdag 16 mei 2012
- Thank God It's Friday #TGIF vrijdag 11 mei 2012
- Miami speaks woensdag 9 mei 2012
- Contentindustrie blaakt van zelfvertrouwen zondag 6 mei 2012
meer achtergrond
- Acht inzichten in jongerengedrag voor marketeers woensdag 16 mei 2012
- Piece of Work: Pieter van der Krol woensdag 11 april 2012
- Moe dinsdag 27 maart 2012
- Geert van Kuyck: hoe krijg je innovatie op de kaart bij Philips maandag 5 maart 2012
- Porno-industrie met de billen bloot bij IAA maandag 5 maart 2012
tip
Handboek Online Marketing
Leer online koppelen aan offline en maak kennis met de voor- en nadelen van online marketinggereedschappen.
Vacature: Adformatie zoekt
De Adformatie Groep is door de recentelijke overname door Sijthoff Media Groep aan haar tweede jeugd begonnen. Om onze bruisende ambities gestalte te geven zijn wij per direct op zoek naar mensen die ons team willen versterken.
Concreet zoeken wij op dit moment:
- Operations Manager
- Accountmanager(s) Cross Media
rondvraag
Bureau van het Jaar: BSUR, Lemz of Wieden+Kennedy?
Volgende week wordt bekend welk bureau zich Bureau van het Jaar 2011 mag noemen.
Om inzicht te geven hoe bureaus zich profileren en wat de drie het afgelopen jaar goed gedaan hebben publiceren we hierbij hun papers.
Na afloop van het afgelopen WK stond de Oranje Actie Teller op 161 inhaak campagnes. Gaan we daar met het EK 2012 overheen?
In samenwerking met Activate&Co en Verse Reclame houdt Adformatie bij welke Oranje EK2012 inhakers van start gaan in Nederland.
Actuele stand: 129 inhakers.
vacatures
-
Media Account Manager (LG8818)
Personato Werving en Selectie, Zuid Limburg
-
Data analist
Parkstad Limburg Theaters, Heerlen
-
Manager Sponsoring, Marketing & Communicatie
KNHB, Den Haag
-
Marktmanager (Tilburg)
ABAB Accountants en Adviseurs, Tilburg
-
Account Manager Bedrijfscatering (DK8792)
Personato Werving en Selectie, Noord-Brabant
De Opportunisten elke donderdag vers
laatste reacties
Bram: Gerben,
Je noemt allerlei moderne politieke clichés. 4-5 jaar is een normale houdbaarheid voor...
Arie: Is dit eigenlijk een typisch Nederlands verschijnsel?
sikko gerkema: Dat kan nog druk worden aan de deur als iedereen z’n verhaal gaat vertellen. Waar komt bijvoorbeeld...
sikko gerkema: Laten zien waar de melk ook al weer vandaan komt.
Tja, zover hebben we het met z’n allen laten...
MARCOM12

Ontmoet nieuwe zakenpartners en relaties. MARCOM12 is the playground for professionals! Twee dagen vol met kennis en inspiratie, maar vooral ook om te delen!
Piece of Work: Stephanie Pistel
In de nieuwe aflevering van Piece of Work vertelt Stephanie Pistel, directing photographer bij Caviar over de totstandkoming van de reclamecampagne ‘vintage’ voor schoenenmerk Sacha. En ze vertelt over hoe ze ‘ontdekt’ werd als topfotografe van wereldartiesten. Daarnaast laat ze zien waar ze haar inspiratie vandaan haalt. Pistel is ‘slave to the rhythm’. Dat blijkt ook uit haar keuze voor favoriete reclame van de Toyota Swagger. Een must see.
Bekijk het interview.
Meer video op Adfotube.
kennisbank
Boekentips en meer
deze week in adformatie
- Gorilla raakt 'juiste' emotionele snaar
- Universal Media pakt de dubbel
- Geen limiet aan aantal inzendingen
neem gratis een abonnement
nieuwsbrief
Blijf op de hoogte van het laatste Marcom-nieuws met een gratis abonnement op één van onze nieuwsbrieven.Aanmelden


