OCW en EZ onderzoeken stagnerende mediabestedingen

17 februari 2010, 9:29 7 Maarten Hafkamp

De ministeries van OCW en EZ hebben onderzoeksbureaus Nielsen en TNS Nipo gevraagd om samen een grootschalig onderzoek te doen naar de ontwikkelingen van de reclamebestedingen in de mediasector.

OCW en EZ onderzoeken stagnerende mediabestedingen

Onderzoekers van beide bureaus zullen kijken in welke mate er sprake is van substitutie of synergie van reclamebestedingen tussen de diverse mediaplatformen. De uiteindelijke bevindingen worden voor het zomerreces aangeboden aan de Tweede Kamer.
Opdrachtgevers van het onderzoek zijn minister Plasterk van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en staatssecretaris van Economische Zaken Frank Heemskerk. Als aanleiding voor het onderzoek noemen ze de stagnerende reclame-inkomsten in de mediasector, een ontwikkeling waar met name dagbladen last van hebben. Hierdoor staan de huidige verdienmodellen van media onder druk.
Het onderzoek zal uit twee delen bestaan; een kwantitatieve reclamebestedingenanalyse en een serie kwalitatieve expertinterviews. Naast inzicht in de mate van substitutie of synergie, wordt bij de expertinterviews ook aandacht besteed aan crossmediale inzet van reclamecampagnes en nieuwe reclamemogelijkheden voor print in het algemeen en dagbladen in het bijzonder. Hiervoor worden adverteerders, mediabureaus, media-exploitanten en andere media-experts geïnterviewd.



 

reageer (7)

Het zou maar zo kunnen zijn dat de recessie hieraan ten grondslag ligt en adverteerdersbudgetten op scherp heeft gezet?! De kaarten worden anders geschud en dat media die onvoldoende meegaan met de ontwikkelingen die gaande zijn bij adverteerders, hier onder leiden, lijkt mij niet meer dan logisch. Het weliswaar nog prille economisch herstel laat alweer wat positivisme zien, dus waarom naar het verleden blijven staren (en veel geld aan uitgeven) en niet de toekomst omarmen en ervoor zorgen dat je als mediumtype op de kaart blijft staan, ook in moeilijker tijden!

Matthea (ZIGT), woensdag 17 februari 2010, 11:11

Excuus: leiden --> lijden (toch wat anders!?)

Matthea (ZIGT), woensdag 17 februari 2010, 11:14

Wacht het resultaat gespannen af. Ik studeer nu zelf af aan de UvA voor synergy-effecten in crossmediale campagnes. Met experimenten bereik je meer dan met interviews denk ik dan. Even het SWOCC bellen lijkt me handig voor OCW.

Jean, woensdag 17 februari 2010, 12:18

We zien het verzoek van de onderzoekers om onze informatie bijdrage te leveren tegemoet.
Op voorhand is duidelijk dat het een complex van factoren betreft.

Wim van der Peet (GroupM), woensdag 17 februari 2010, 13:56

@redactie: ik ga er vanuit dat jullie deze, potentieel zeer waardevolle, resultaten ‘chasen’ - als ook de onderzoeksopzet en uitvoering kritisch benaderen. Het kan de hele MarCom branche een stuk verder helpen (en ik ben benieuwd naar de waardevolle investering van belasting geld :)

Arno Meijerink (IM Lounge), woensdag 17 februari 2010, 17:00

En wéér een onderzoek. Het boek “What Would Google Do?” van Jeff Jarvis geeft bijna alle antwoorden op de onderzoeksvragen. Zet een paar ‘number crunchers’ aan het werk en het cijfermatige bewijs is geleverd.

Conclusie: Los staand van de recessie is er prijsdruk op advertentietarieven ontstaan sinds het aanbod van goedkope zeer goed meetbare online advertentie mogelijkheden (de gratis kranten helpen verder een aardig handje mee). Er zullen winnaars en verliezers uit deze situatie tevoorschijn komen.

Wat is de rol van OCW en EZ in deze? Het veilig stellen van journalistieke en redactionele producten? Oneerlijke concurrentie voorkomen?

De weeffout waar wij al jaren mee te maken hebben inzake de publieke omroepen moet worden hersteld. Dat moet eerst gebeuren voordat wij een überhaupt na willen denken over subsidiëring van kranten.

Het herstellen van het evenwicht tussen de gesubsidieerde publieke en commerciële omroepen zal alleen meer stevige hand lukken. Publieke omroepen halveren, advertentie-inkomsten uit dat systeem halen (verschuiving advertentie-inkomsten naar commerciële uitgevers van kranten en TV). Kwaliteitsjournalistiek stimuleren en dus niet op de laatst aangekondigde wijze waarbij de publieke omroepen TROS Actua-achtige journalistiek gaat laten prevaleren boven de Zembla’s van deze wereld.

Daar waar bepaalde kranten (lees journalistieke en redactionele producten) het niet redden in het commerciële geweld kunnen die veilig worden gesteld binnen hetzelfde publieke apparaat.

Maar welke ‘producten’ gaan het dan niet redden in het commerciële geweld? Laat de commerciëlen bieden op producten die nu uitgezonden worden door de publieke omroepen.

Ron van Bekkum, donderdag 18 februari 2010, 11:12

Waarom moet een dergelijk onderzoek van onze belastingcenten betaald worden? En wat moet de overheid met deze informatie? Het lijkt mij een zaak van de collectieve uitgevers. Overigens wijzen diverse Amerikaanse onderzoeken al in de richting van het antwoord. Succesvolle campagnes daar, hebben een simpele mediastrategie: “Light on TV, heavy on the internet.”

Martin de Munnik, donderdag 18 februari 2010, 13:56


Onze huisregels

Neem de volgende beveiligingscode over:


Je reactie verschijnt na een kwartier op de site.

tip de redactie


tip ons nu

meer nieuws

RSS

ook interessant

meer opinie

meer achtergrond

tip

Brand Flow

Brand Flow

Hoe creëer je als merk een optimale merkervaring? In Brand Flow lees je hoe merken als IKEA, Nike, BMW, Apple en Starbucks in staat zijn om over langere periode succesvol te zijn.

Meer informatie



Vacature: Adformatie zoekt


De Adformatie Groep is door de recentelijke overname door Sijthoff Media Groep aan haar tweede jeugd begonnen. Om onze bruisende ambities gestalte te geven zijn wij per direct op zoek naar mensen die ons team willen versterken.

Concreet zoeken wij op dit moment:
- Operations Manager
- Accountmanager(s) Cross Media

Download advertentie (Pdf)

rondvraag

Facebook ook voor kinderen jonger dan 13?

Facebook wil voortaan ook kinderen onder de 13 jaar toegang geven. Dat is tot nu toe verboden. Goed idee van Facebook?

reageer

Bureau van het Jaar: BSUR, Lemz of Wieden+Kennedy?


Volgende week wordt bekend welk bureau zich Bureau van het Jaar 2011 mag noemen.
Om inzicht te geven hoe bureaus zich profileren en wat de drie het afgelopen jaar goed gedaan hebben publiceren we hierbij hun papers.

Lees verder


Na afloop van het afgelopen WK stond de Oranje Actie Teller op 161 inhaak campagnes. Gaan we daar met het EK 2012 overheen?

In samenwerking met Activate&Co en Verse Reclame houdt Adformatie bij welke Oranje EK2012 inhakers van start gaan in Nederland.

Actuele stand: 129 inhakers.


Bekijk het overzicht

vacatures

meer vacatures

De Opportunisten elke donderdag vers

MARCOM12


Ontmoet nieuwe zakenpartners en relaties. MARCOM12 is the playground for professionals! Twee dagen vol met kennis en inspiratie, maar vooral ook om te delen!

Lees verder



Piece of Work: Stephanie Pistel

Piece of Work: Stephanie Pistel

In de nieuwe aflevering van Piece of Work vertelt Stephanie Pistel, directing photographer bij Caviar over de totstandkoming van de reclamecampagne ‘vintage’ voor schoenenmerk Sacha. En ze vertelt over hoe ze ‘ontdekt’ werd als topfotografe van wereldartiesten. Daarnaast laat ze zien waar ze haar inspiratie vandaan haalt. Pistel is ‘slave to the rhythm’. Dat blijkt ook uit haar keuze voor favoriete reclame van de Toyota Swagger. Een must see.
Bekijk het interview.
Meer video op Adfotube.



kennisbank






Boekentips en meer


deze week in adformatie

- Roy Kahmann
- ABC: KLM, W+K en Volkswagen
- Adverteerder zuinig op sociale media
- PANL Award Van der Velden

neem gratis een abonnement

nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van het laatste Marcom-nieuws met een gratis abonnement op één van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden