OCW en EZ onderzoeken stagnerende mediabestedingen
De ministeries van OCW en EZ hebben onderzoeksbureaus Nielsen en TNS Nipo gevraagd om samen een grootschalig onderzoek te doen naar de ontwikkelingen van de reclamebestedingen in de mediasector.
Onderzoekers van beide bureaus zullen kijken in welke mate er sprake is van substitutie of synergie van reclamebestedingen tussen de diverse mediaplatformen. De uiteindelijke bevindingen worden voor het zomerreces aangeboden aan de Tweede Kamer.
Opdrachtgevers van het onderzoek zijn minister Plasterk van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en staatssecretaris van Economische Zaken Frank Heemskerk. Als aanleiding voor het onderzoek noemen ze de stagnerende reclame-inkomsten in de mediasector, een ontwikkeling waar met name dagbladen last van hebben. Hierdoor staan de huidige verdienmodellen van media onder druk.
Het onderzoek zal uit twee delen bestaan; een kwantitatieve reclamebestedingenanalyse en een serie kwalitatieve expertinterviews. Naast inzicht in de mate van substitutie of synergie, wordt bij de expertinterviews ook aandacht besteed aan crossmediale inzet van reclamecampagnes en nieuwe reclamemogelijkheden voor print in het algemeen en dagbladen in het bijzonder. Hiervoor worden adverteerders, mediabureaus, media-exploitanten en andere media-experts geïnterviewd.
reageer (7)
Het zou maar zo kunnen zijn dat de recessie hieraan ten grondslag ligt en adverteerdersbudgetten op scherp heeft gezet?! De kaarten worden anders geschud en dat media die onvoldoende meegaan met de ontwikkelingen die gaande zijn bij adverteerders, hier onder leiden, lijkt mij niet meer dan logisch. Het weliswaar nog prille economisch herstel laat alweer wat positivisme zien, dus waarom naar het verleden blijven staren (en veel geld aan uitgeven) en niet de toekomst omarmen en ervoor zorgen dat je als mediumtype op de kaart blijft staan, ook in moeilijker tijden!
Matthea (ZIGT), woensdag 17 februari 2010, 10:11
Excuus: leiden --> lijden (toch wat anders!?)
Matthea (ZIGT), woensdag 17 februari 2010, 10:14
Wacht het resultaat gespannen af. Ik studeer nu zelf af aan de UvA voor synergy-effecten in crossmediale campagnes. Met experimenten bereik je meer dan met interviews denk ik dan. Even het SWOCC bellen lijkt me handig voor OCW.
Jean, woensdag 17 februari 2010, 11:18
We zien het verzoek van de onderzoekers om onze informatie bijdrage te leveren tegemoet.
Op voorhand is duidelijk dat het een complex van factoren betreft.
Wim van der Peet (GroupM), woensdag 17 februari 2010, 12:56
@redactie: ik ga er vanuit dat jullie deze, potentieel zeer waardevolle, resultaten ‘chasen’ - als ook de onderzoeksopzet en uitvoering kritisch benaderen. Het kan de hele MarCom branche een stuk verder helpen (en ik ben benieuwd naar de waardevolle investering van belasting geld :)
Arno Meijerink (IM Lounge), woensdag 17 februari 2010, 16:00
En wéér een onderzoek. Het boek “What Would Google Do?” van Jeff Jarvis geeft bijna alle antwoorden op de onderzoeksvragen. Zet een paar ‘number crunchers’ aan het werk en het cijfermatige bewijs is geleverd.
Conclusie: Los staand van de recessie is er prijsdruk op advertentietarieven ontstaan sinds het aanbod van goedkope zeer goed meetbare online advertentie mogelijkheden (de gratis kranten helpen verder een aardig handje mee). Er zullen winnaars en verliezers uit deze situatie tevoorschijn komen.
Wat is de rol van OCW en EZ in deze? Het veilig stellen van journalistieke en redactionele producten? Oneerlijke concurrentie voorkomen?
De weeffout waar wij al jaren mee te maken hebben inzake de publieke omroepen moet worden hersteld. Dat moet eerst gebeuren voordat wij een überhaupt na willen denken over subsidiëring van kranten.
Het herstellen van het evenwicht tussen de gesubsidieerde publieke en commerciële omroepen zal alleen meer stevige hand lukken. Publieke omroepen halveren, advertentie-inkomsten uit dat systeem halen (verschuiving advertentie-inkomsten naar commerciële uitgevers van kranten en TV). Kwaliteitsjournalistiek stimuleren en dus niet op de laatst aangekondigde wijze waarbij de publieke omroepen TROS Actua-achtige journalistiek gaat laten prevaleren boven de Zembla’s van deze wereld.
Daar waar bepaalde kranten (lees journalistieke en redactionele producten) het niet redden in het commerciële geweld kunnen die veilig worden gesteld binnen hetzelfde publieke apparaat.
Maar welke ‘producten’ gaan het dan niet redden in het commerciële geweld? Laat de commerciëlen bieden op producten die nu uitgezonden worden door de publieke omroepen.
Ron van Bekkum, donderdag 18 februari 2010, 10:12
Waarom moet een dergelijk onderzoek van onze belastingcenten betaald worden? En wat moet de overheid met deze informatie? Het lijkt mij een zaak van de collectieve uitgevers. Overigens wijzen diverse Amerikaanse onderzoeken al in de richting van het antwoord. Succesvolle campagnes daar, hebben een simpele mediastrategie: “Light on TV, heavy on the internet.”
Martin de Munnik, donderdag 18 februari 2010, 12:56
meer nieuws
RSSBraam en Gerkema weg bij DDB
woensdag 8 februari 2012, 15:10
CEO Jacob de Jonge weg bij Bijenkorf
donderdag 9 februari 2012, 12:47
AH lanceert weggooiwijzer
donderdag 9 februari 2012, 11:53
RegioBank: radiospots in acht dialecten
donderdag 9 februari 2012, 9:22
Groupon lijdt verlies
donderdag 9 februari 2012, 9:14
MediaMonks wint FWA voor TEDx website
donderdag 9 februari 2012, 9:02
Meer winst en omzet Time Warner
donderdag 9 februari 2012, 8:54
rondvraag
Moet de commercie een stapje terug doen?
Het verzet tegen commercie bij evenementen als de Elfstedentocht lijkt te groeien. Of is het alleen een issue in de Grachtengordel? De vorige keer was Unox nog de held. Zijn de tijden veranderd?
In beeld: Hanen festival bij GVR

Prijzen voor vakgenoten die boven het maaiveld uitsteken.
![]()
In aanloop naar het MWG Congres zal er om de paar dagen een column geplaatst worden van een van de sprekers.
Let op het is een estafette column! Ruud de Langen start de pennenstrijd en geeft het stokje door aan…
vacatures
-
Marketing Co??rdinator
Banenrijklimburg, Geleen
-
Marketeer
Banenrijklimburg, Maastricht
-
Redacteur
Artsen Zonder Grenzen, Amsterdam
-
Product Manager (JH7156)
Personato Werving en Selectie, Gelderland
-
Communicatie medewerker
Mediacollege Amsterdam (Ma), Amsterdam
laatste reacties
Helmer Molenaar: Dat is inderdaad precies wat ik bedoel Koos. Evolutionaire psychologie is een...
Hans: “Ze willen zich meer gaan bezighouden met ‘de kansen en uitdagingen die deze nieuwe tijd...
De Opportunisten elke donderdag vers
kennisbank
Boekentips en meer
tip
Drie minuten…
Een persoonlijk relaas van Burgemeester Bas Eenhoorn over het schietdrama in Alphen aan den Rijn. De auteursopbrengst van de verkoop van Drie minuten... is gedeeltelijk bestemd voor een herdenkingsmonument in Alphen aan den Rijn.
vacatures
-
Product Manager (Die op basis van inhoud de schakel is tussen R&D en Sales)
Mars / Den Uijl Ploeg & Partners, Leeuwarden
-
Marketing Co??rdinator
Banenrijklimburg, Geleen
-
Marketeer
Banenrijklimburg, Maastricht
-
Accountmanager Latijns-Amerika
BRB International BV, Ittervoort
-
Redacteur
Artsen Zonder Grenzen, Amsterdam
deze week in adformatie
- Ceo Draftfcb Dik Klicks
- Zoek de verschillen bij Center Parcs
- Metro gaat meer agressie tonen
- Lemz zet politiepet op
neem gratis een abonnement
nieuwsbrief
Blijf op de hoogte van het laatste Marcom-nieuws met een gratis abonnement op één van onze nieuwsbrieven.Aanmelden

