MOA: ‘ziekenhuizen-ranglijst Elsevier onbetrouwbaar’

24 maart 2009, 16:34 8 Roderick Mirande

De opzet en uitvoering van het onderzoek naar ‘beste ziekenhuizen’ van dat Elsevier in samenwerking met Peter Lagendijk jaarlijks uitvoert, vertoont ernstige gebreken volgens de MOA.

MOA: ‘ziekenhuizen-ranglijst Elsevier onbetrouwbaar’

In een persbericht laat de MOA weten dat door die ernstige gebreken geen solide basis is voor het uitbrengen van een betrouwbare ranglijst. Tot die conclusie is de MOA gekomen na een audit van het gewraakte onderzoek. De Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) heeft de MOA benaderd om de audit uit te voeren. Zowel Lagendijk als Elsevier zijn in de gelegenheid gesteld aan de audit mee te werken. Lagendijk zou dat categorisch hebben geweigerd. Elsevier leverde wel een deel van de noodzakelijke achtergrondinformatie. In een persbericht van Elsevier wordt gemeld dat Lagendijk en Elsevier terughoudend hebben gereageerd omdat de MOA van meet af aan onder valse voorwendselen zou hebben geopereerd.

De geconstateerde gebreken in het onderzoek, meldt de MOA, hebben vooral betrekking op de steekproeftrekking van de deelnemers aan het onderzoek; de gehanteerde werkwijze is niet representatief. Door zelfselectie zou de deur worden opengezet voor een aanzienlijke vertekening. Ook het opstellen van de rangorde en vergelijkbaarheid in de tijd laten volgens de MOA veel te wensen over. De onderzoeksexperts stellen voor dat Elsevier/Lagendijk de opzet en uitvoering van het onderzoek aanzienlijk verbeteren om betrouwbare uitslagen te kunnen publiceren. Uit het persbericht: ‘De MOA onderzoeksexperts bevelen verder aan dat op termijn niet alleen de opinies van deskundigen en van patiënten moeten worden meegenomen, maar ook feiten met betrekking tot medische prestaties. Goede beoordeling vraagt om een integrale benadering, zo wordt in de audit gesteld.’

Arthur van Leeuwen, chef redactie onderzoek van Elsevier, zegt in een reactie aan Adformatie dat de MOA wel weet hoe marktonderzoek werkt, maar niet begrijpt wat de beperkingen zijn van dit specifieke onderzoek. Omdat het gaat om een zeer gesloten sector, is het volgens hem praktisch onhaalbaar om dezelfde maatstaven aan te leggen als bij regulier marktonderzoek. Van Leeuwen: ‘ziekenhuizen moeten opgeven óf ze complicaties registreren, maar daarmee weet je eigenlijk nog niets. In het Elsevier onderzoek vragen we bijvoorbeeld specialisten, die ervaring hebben met zo’n vier ziekenhuizen, of ze de indruk hebben dat er in ziekenhuis X veel of weinig complicaties optreden, dat biedt patiënten relevante informatie. De beoordeling van ziekenhuizen komt tot stand doordat bijna 5.000 medisch specialisten, verpleegkundigen huisartsen en ziekenhuisbestuurders een vragenlijst invullen met ruim honderd items.’

Van Leeuwen zegt overigens dat een deel van de MOA-kritiek al is ondervangen in het volgende onderzoek. Elsevier is van plan om het onderzoek te verbreden en meer voor een integrale benadering te kiezen. Om welke indicatoren het gaat, wil Van Leeuwen uit concurrentie-overwegingen niet kwijt.



 

reageer (8)

Ik kan en ga het meteen googlen maar wat is de MOA?

Maarten, dinsdag 24 maart 2009, 21:16

Het lijkt mij hier meer gaan om een geval van broodnijd tussen marktonderzoekbureaus.... dat een brancheorganisatie zich daarvoor leent vind ik op zijn minst twijfelachtig....

Joop, woensdag 25 maart 2009, 10:36

In ziekenhuizen dekt men fouten liever met een wit laken af dan publiekelijk verantwoording af te leggen. Het Elsevier-onderzoek maakt directies en raden van bestuur zenuwachtig, zo weet ik uit mijn ervaring bij het publiekstijdschrift gezondNU. Da’s prima!
Ik schrik wel van de uitleg van Van Leeuwen dat ze specialisten vragen of zij “de indruk hebben” of bij een ziekenhuis (niet noodzakelijk het eigen ziekenhuis) veel of weinig complicatie optreden. Dat stelt de uitkomsten toch in een wat ander daglicht.

Stan van Eck, woensdag 25 maart 2009, 10:53

Marktonderzoeksassociatie.
De gevolgen van zo’n onderzoek kunnen aanzienlijk zijn voor de betreffende ziekenhuizen. Als men weet dat het vrijwel onmogelijk is gedegen onderzoek te doen moet dat worden nagelaten.

Floris, woensdag 25 maart 2009, 12:16

De MOA staat voor de MarktOnderzoekAssociatie, dit is de brancheorganisatie van marktonderzoekbureaus in Nederland die het tot haar taak voelt, te letten op de kwaliteit van onderzoek dat in Nederland wordt uitgevoerd. De reden dat de MOA nu aan de bel trekt is omdat aan het onderzoek van Elsevier/Lagendijk een aantal methodologische bezwaren kleven die de waarde van het onderzoek onderuit halen. Wij denken dat, gezien het belang van het onderzoek, het beter kan en nodigen partijen uit om verbeteringen in de onderzoeksopzet door te voeren.

Pieter Paul Verheggen, voorzitter MOA, donderdag 26 maart 2009, 1:26

Uit ervaring als persvoorlichter bij een groot ziekenhuis weet ik dat MOA hier wel een punt heeft. Als ziekenhuis kun je inderdaad zelf bepalen wie je het onderzoek laat uitvoeren en inderdaad dan is er een groot risico op vertekening. Het zijn vooral meningen en weinig feiten.
Dat de ziekenhuissector een gesloten sector is is deels waar maar de afgelopen jaren is daar toch wel verandering in gekomen. Elsevier zou, net als het AD bijvoorbeeld, de prestatie-indicatoren kunnen meenemen.
Maar dan nog beste mensen, ranglijsten.....het is 2009.

Marcel Pater, donderdag 26 maart 2009, 10:29

In de eerste zin van mijn reactie moet ´uitvoeren´ ´invullen´ zijn.

Marcel Pater, donderdag 26 maart 2009, 10:29

Tis een groot onbetrouwbaar onderzoek. En in sommige ziekenhuis zijn er meer complicaties en sterfte gevallen, maar dat wil niet zeggen dat het ziekenhuis niet goed handelt. Als een bepaald ziekenhuis, zoals MCA, alle moeilijke ingrepen en ziekste patienten krijgt omdat de omliggende ziekenhuizen dit niet kunnen behandelen zullen er ook meer mensen overlijden of complicaties optreden.
Alhoewel helemaal onderaan staan op een lijst best wel dramatisch is, vraag ik me dus heel erg af hoe betrouwbaar zoiets is. Het lijkt mij zoiets als Wilders als goed of fout bestempelen. Ligt er echt aan wie je dit vraagt....

Frank, donderdag 21 oktober 2010, 9:33


Onze huisregels

Neem de volgende beveiligingscode over:


Je reactie verschijnt na een kwartier op de site.

tip de redactie


tip ons nu

meer nieuws

RSS

ook interessant

meer opinie

meer achtergrond

tip

MarketingLive

MarketingLive

Kom naar MarketingLive voor een kijkje achter de schermen bij wereldmerken als Unilever, the Coca Cola Company en Sara Lee.

Meer info



Vacature: Adformatie zoekt


De Adformatie Groep is door de recentelijke overname door Sijthoff Media Groep aan haar tweede jeugd begonnen. Om onze bruisende ambities gestalte te geven zijn wij per direct op zoek naar mensen die ons team willen versterken.

Concreet zoeken wij op dit moment:
- Operations Manager
- Accountmanager(s) Cross Media

Download advertentie (Pdf)

rondvraag

Facebook ook voor kinderen jonger dan 13?

Facebook wil voortaan ook kinderen onder de 13 jaar toegang geven. Dat is tot nu toe verboden. Goed idee van Facebook?

reageer

Bureau van het Jaar: BSUR, Lemz of Wieden+Kennedy?


Volgende week wordt bekend welk bureau zich Bureau van het Jaar 2011 mag noemen.
Om inzicht te geven hoe bureaus zich profileren en wat de drie het afgelopen jaar goed gedaan hebben publiceren we hierbij hun papers.

Lees verder


Na afloop van het afgelopen WK stond de Oranje Actie Teller op 161 inhaak campagnes. Gaan we daar met het EK 2012 overheen?

In samenwerking met Activate&Co en Verse Reclame houdt Adformatie bij welke Oranje EK2012 inhakers van start gaan in Nederland.

Actuele stand: 129 inhakers.


Bekijk het overzicht

vacatures

meer vacatures

De Opportunisten elke donderdag vers

MARCOM12


Ontmoet nieuwe zakenpartners en relaties. MARCOM12 is the playground for professionals! Twee dagen vol met kennis en inspiratie, maar vooral ook om te delen!

Lees verder



Piece of Work: Stephanie Pistel

Piece of Work: Stephanie Pistel

In de nieuwe aflevering van Piece of Work vertelt Stephanie Pistel, directing photographer bij Caviar over de totstandkoming van de reclamecampagne ‘vintage’ voor schoenenmerk Sacha. En ze vertelt over hoe ze ‘ontdekt’ werd als topfotografe van wereldartiesten. Daarnaast laat ze zien waar ze haar inspiratie vandaan haalt. Pistel is ‘slave to the rhythm’. Dat blijkt ook uit haar keuze voor favoriete reclame van de Toyota Swagger. Een must see.
Bekijk het interview.
Meer video op Adfotube.



kennisbank






Boekentips en meer


deze week in adformatie

- Roy Kahmann
- ABC: KLM, W+K en Volkswagen
- Adverteerder zuinig op sociale media
- PANL Award Van der Velden

neem gratis een abonnement

nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van het laatste Marcom-nieuws met een gratis abonnement op één van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden