Wisselende reacties op Brinkman-rapport

23 juni 2009, 14:25 8 Roderick Mirande

Het idee om de dagbladsector uit het slop te halen door een heffing in te stellen op internetgebruik is wisselend ontvangen.

Wisselende reacties op Brinkman-rapport

De reacties op blogs en dagbladensites op de suggesties die het rapport aan de hand doet, zijn overwegend negatief. Het publiek ziet geen logica in een heffing op internet om dagbladen overeind te houden. Minister Plasterk, die de commissie Brinkman instelde, zegt grote twijfels te hebben bij het plan om internetabonnementen te belasten om daarmee innovaties bij de perssector te subsidiëren. (Bron: ANP)
Plasterk zei in reactie op het voorstel: ‘Ik heb daar grote aarzelingen bij, laten we nou eerst 8 miljoen euro besteden en bekijken wat dat oplevert. Daarna kunnen we kijken waar de rest van het benodigde geld vandaan moet komen.’ Plasterk vindt het nog maar de vraag of uitgerekend de houder van een internetabonnement moet bijdragen aan vernieuwende journalistieke producten. Als er meer geld nodig zou zijn dan de 8 miljoen euro die hij reeds in het dagbladinnovatiefonds stortte, kan dat volgens de minister ook uit algemene middelen of uit Ster-opbrengsten worden gefinancierd.
Laurens Verhagen, hoofdredacteur van Nu.nl, laat in een reactie aan Adformatie weten dat hij wel iets ziet in subsidie aan onderzoeksjournalistiek in het algemeen. Maar dat zou volgens hem niet specifiek tot een bepaald mediumtype, zoals dagbladen, beperkt moeten worden. Volgens hem hoeft de journalistieke onafhankelijkheid helemaal niet in gevaar te komen: ‘Er wordt wel meer goede onderzoeksjournalistiek bedreven, die tot stand komt dankzij overheidsgelden.’
Als voorbeeld noemt hij een programma als Zembla, dat de bouwfraude aan het licht bracht. Verhagen vindt het opvallend dat er letterlijk in het rapport van de commissie staat dat er nog geen verdienmodellen voor internet zouden zijn. Verhagen: ‘Maar dat is niet waar, want Nu.nl heeft een verdienmodel. Men zegt vaak dat wij zouden parasiteren op andere nieuwsmedia, maar dat is onzin. We betalen zeven redacteuren en we betalen onze fee voor nieuwsdiensten als het ANP.’ De hoofdredacteur vindt het moeilijk te zeggen of Nu.nl ook zou kunnen bestaan zonder de bestaande, traditionele nieuwsmedia, maar hij wijst er op dat de dagbladen in veel gevallen herkauwde ANP-berichten met een sausje opdienen.
Jacques Kuyf, directeur van de FD Media Groep, stelde vanmorgen in een uitzending op BNR vast dat het rapport de toon zet voor een langetermijndiscussie. Het raakt volgens hem fundamentele vlakken, het is een discussie die nog jaren gevoerd kan worden. Kuyf vindt een internetbelasting een goed idee. Hij redeneert dat aan nieuws door veel partijen goed wordt verdiend. Het is niet gek om daar ‘opcenten’ voor te heffen. Die belasting zou volgens Kuyf niet bij de eindgebruiker neergelegd moeten worden, maar bij de providers. Die worden door nieuwsmedia namelijk voorzien van business. Kuyf: ‘Wij geven hen klanten.’
Verder vindt Kuyf dat het afgelopen moet zijn met het kosteloos gebruiken van bronnen. Hij pleit voor een Buma/Stemra-achtig systeem, maar dan voor journalistieke content. Kuyf: ‘De tijd dat je voor de eer samenwerkte met de actualiteitenrubriek van de publieke omroep is voorbij. Ze zullen moeten bijdragen in de kosten.’

Ook het IAB Nederland heeft inmiddels gereageerd:

1. IAB Nederland vindt dat de ophef over de Internet-heffing die de Commissie Brinkman in haar rapport heeft voorgesteld, afleidt van de belangrijke vraag hoe “gratis” nieuws op Internet gefinancierd moet worden. Marco Derksen, voorzitter IAB: “ Of een heffing nu de juiste manier is of niet, het is goed dat Brinkman de beleving dat nieuws op Internet altijd gratis zou zijn, aan de kaak stelt.”

2. De ontwikkelingen in de online advertising en interactieve marketing bewijzen dat er succesvolle business-modellen ontwikkeld zijn (bijvoorbeeld gratis online content die mogelijk wordt gemaakt door interactive advertising.) De ervaring leert dat het aanbieden van betaalde (nieuws)content op internet een probleem is. Nederlandse consumenten verwachten dat content “gratis” is. Door een innovatieve aanpak van interactive advertising is het volgens IAB wel mogelijk een succesvol business-model te ontwikkelen.

3. IAB Nederland had in het rapport graag meer aandacht gezien voor de rol van het onderwijs bij het stimuleren van innovatie in de media. Volgens IAB Nederland zou er in de journalistieke en communicatie-opleidingen veel meer aandacht moeten worden besteed aan de wijze waarop kwalitatief goede media-producties ook commercieel rendabel kunnen worden gemaakt, door kennis en scholing over businessmodellen, innovatie en nieuwe media.



 

reageer (8)

Dit advies - van de bejaarde niet-internetgebruiker Brinkman - is een beloning voor mismanagement bij de dagbladen.
Ik hoor Kuyf (ik dacht dat de goede man wel slim was) praten over Buma/Stemra… Dan denk ik: aandeelhouders van het FD (lees: Willem), zoek een nieuwe chef voor je krant. Want hij snapt het niet.

Aart, woensdag 24 juni 2009, 7:13

Dit advies is niet meer van deze tijd! Dacht dat we in een vrije markt economie leven! Iedereen zet toch vrijwillig zijn informatie/nieuws op internet. Als het niets oplevert met web ads etc., dan is er dus blijkbaar geen behoefte aan.

Astrid, woensdag 24 juni 2009, 9:31

Prof H heeft alles netjes uitgezocht op GS & PCM is to blaim volgens Cees Zegers.. en waarom mogen er jaarlijks wel 50 magazinetitels sneuvelen maar moeten de laatse restanten van de verzuiling nog wel kunstmatig in leven worden gehouden?

Jan van Schuppen, woensdag 24 juni 2009, 10:42

Voor traditionele kranten geldt hetzelfde als voor grote platenmaatschapijen: ze hebben keihard de boot gemist, omdat hun ouderwetse structuur de ontwikkelingen niet bij kon benen.
.
Als reclamemakert hou ik van print, maar kranten brengen alleen nog maar oud nieuws: Who needs yesterday papers…

Jean Pierre Kin, woensdag 24 juni 2009, 10:53

Wat een werkelijk briljant idee:
- journalisten betaald door de overheid, en
- toegang tot internet duurder maken.
Misschien kan Brinkman dit gouden plan verkopen aan landen als Noord-Korea en Iran, dan levert het onze staatskas ook nog wat extra op.

jos, woensdag 24 juni 2009, 10:53

De stoomboot, de paardentram, de LP, de ijsfabriek… waar zijn ze gebleven? Helaas, vooruitgang eist haar tol. Alleen zij die aanpassen zullen overleven.

Gerard Kroon, woensdag 24 juni 2009, 11:36

Ik snap niet dat iedereen zo tegen dit idee ageert en de kranten wil laten verdwijnen. Is iedereen die dat zegt dan ook voor het direct laten verdwijnen van de publieke omroep, zodat we alleen de kwaliteitszenders RTL en SBS overhouden? Kwaliteitsnieuws is niet gratis en met alleen advertenties houden alleen nu.nl en google het misschien vol. Een soort van heffing die verdeeld wordt op basis van bezoekcijfers zou een nieuw verdienmodel kunnen zijn voor journalistiek van een zekere kwaliteit. Sta open voor andere ideeën en gooi niet direct de deur in het slot.

Joost, woensdag 24 juni 2009, 13:24

Joost,
Groot respect voor je mening hoor.
We staan allemaal open voor tal van ideeën. Zelfs als die uit de koker komen van Brinkman, de man die persoonlijk Luxemburg vele belastingmiljoenen per jaar rijker maakt, doordat hij in het verleden commerciële zenders poogde te verbieden.
Dit dwaallicht geldt nu als jouw visionair.
Joost, Joost, Joost.
Niet zo neerbuigend over RTL doen hoor. RTL Nieuws is aantoonbaar beter dan het NOS Journaal. En dat zonder subsidie.

Aart, woensdag 24 juni 2009, 18:54


Onze huisregels

Neem de volgende beveiligingscode over:


Je reactie verschijnt na een kwartier op de site.

tip de redactie


tip ons nu

meer nieuws

RSS

meer achtergrond

tip

Marketing Performers

Marketing Performers

Meer halen uit marketingtalent.Dit boek is geschreven voor marketingmanagers die willen weten hoe zij het beste uit hun medewerkers naar boven kunnen halen.

Meer informatie



Vacature: Adformatie zoekt


De Adformatie Groep is door de recentelijke overname door Sijthoff Media Groep aan haar tweede jeugd begonnen. Om onze bruisende ambities gestalte te geven zijn wij per direct op zoek naar mensen die ons team willen versterken.

Concreet zoeken wij op dit moment:
- Operations Manager
- Accountmanager(s) Cross Media

Download advertentie (Pdf)

rondvraag

Facebook ook voor kinderen jonger dan 13?

Facebook wil voortaan ook kinderen onder de 13 jaar toegang geven. Dat is tot nu toe verboden. Goed idee van Facebook?

reageer


Na afloop van het afgelopen WK stond de Oranje Actie Teller op 161 inhaak campagnes. Gaan we daar met het EK 2012 overheen?

In samenwerking met Activate&Co en Verse Reclame houdt Adformatie bij welke Oranje EK2012 inhakers van start gaan in Nederland.

Actuele stand: 129 inhakers.


Bekijk het overzicht

vacatures

meer vacatures

De Opportunisten elke donderdag vers

MARCOM12


Ontmoet nieuwe zakenpartners en relaties. MARCOM12 is the playground for professionals! Twee dagen vol met kennis en inspiratie, maar vooral ook om te delen!

Lees verder



Piece of Work: Stephanie Pistel

Piece of Work: Stephanie Pistel

In de nieuwe aflevering van Piece of Work vertelt Stephanie Pistel, directing photographer bij Caviar over de totstandkoming van de reclamecampagne ‘vintage’ voor schoenenmerk Sacha. En ze vertelt over hoe ze ‘ontdekt’ werd als topfotografe van wereldartiesten. Daarnaast laat ze zien waar ze haar inspiratie vandaan haalt. Pistel is ‘slave to the rhythm’. Dat blijkt ook uit haar keuze voor favoriete reclame van de Toyota Swagger. Een must see.
Bekijk het interview.
Meer video op Adfotube.



kennisbank






Boekentips en meer


deze week in adformatie

- Roy Kahmann
- ABC: KLM, W+K en Volkswagen
- Adverteerder zuinig op sociale media
- PANL Award Van der Velden

neem gratis een abonnement

nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van het laatste Marcom-nieuws met een gratis abonnement op één van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden