Het jaar van de waarheid
De vooruitzichten voor 2012 zijn somber. Toch is er 'onderhuids' wel degelijk sprake van een positief gevoel.
Het zal U wellicht ontgaan zijn, maar toen Trendbox vorig jaar in Adformatie de resultaten publiceerde van het onderzoek Focus op 2011, kwam daar een week later een vrij forse reactie op van enkele vakgenoten.
De uitkomsten van ons onderzoek waren somber, om het in één woord samen te vatten. Op de meeste vragen en verwachtingen gaf de steekproef van respondenten aan dat men weinig vertrouwen had in het jaar 2011. Vaak blijken gewone mensen, die dan even de rol van respondent spelen, voorzien te zijn van een gevoelige onderbuik, die opmerkelijk consequent het sentiment van het moment weerspiegelt.
De sombere verwachtingen van 2011, die wij op grond van dat onderzoek rapporteerden, zijn uitgekomen. De vakgenoten die ons destijds verweten dat we negatief waren en eens op zouden moeten houden met somberen, hadden ongelijk - en hebben later ook niet alsnog gelijk gekregen.
Vergeten werd immers dat als consumenten (onze respondenten zijn representatief voor alle consumenten van Nederland) zich onzeker voelen over alles wat er gebeurt, ze zich ook daadwerkelijk naar dat gevoel gedragen. Dat gevoel moet eerst beter worden, voordat de consumptie weer zal toenemen. Simpel maar waar.
Ook vergaten onze criticasters gemakshalve dat wij, als onderzoekers, enkel de rapporteurs zijn die de mening van onze respondenten weergeven. Don’t shoot me, I’m only the pianoplayer.
De feitelijke uitkomsten zijn dit jaar zo mogelijk nog somberder. En toch is ons inzicht genuanceerd: voor de derde keer op rij hebben we in het feitelijke onderzoek, met de al jaren gebruikte vraagstellingen, een projectief onderdeel ingevoerd. Ontleend aan ons BrandneXt-model, laten we associëren op gevalideerde fotosets, een vaste visuele kaart waarop we de gegevens projecteren.
En wat levert dit vooruitstrevende, aan de neurale wetenschap ontleende onderzoek nu op? Dat er onderhuids wel degelijk een positief gevoel aanwezig is. Sterker nog, we bruisen eigenlijk van energie om die hele crisis voluit te lijf te gaan. En dan ook nog met respect voor datgene wat we belangrijk vinden in het leven.
Kernwoorden voor 2012: Sociaal, Verantwoordelijk, Eerlijk, Open, Evenwichtig, Warm, No-nonsense en Zachtaardig. Bij mannen in combinatie met een beetje levensgenieten, bij vrouwen gecombineerd met zorgzaamheid.
Geen slechte ondertoon dus: de harde kanten van een maatschappij in recessietijd te lijf gaan met deze centrale waarden. Marketeers kunnen er het komende jaar in elk geval hun voordeel mee. Bijvoorbeeld niet zozeer ‘elegant’, maar ‘no-nonsense’, niet ‘ kieskeurig’ maar ‘verantwoordelijk’, ‘krachtig’ en tegelijkertijd ‘zachtaardig’. En liever niet meer ‘traditioneel’, maar ‘energiek’ en ‘vitaal’.
Goos Eilander
Directeur Trendbox
reageer (2)
Ja onlangs tweete Lee Clow: “We’re going to wait until next year” often indicates a shortfall. Not of cash, but of courage. Dus DDB, TBWA en alle andere geode toko’s neem lekker veel junior mensen aan. WAnt anders word
er geen nieuw talent meer opgeleid en dat is zo belangrijk voor de duurzaamheid van ons vak!
Guido de Zager, dinsdag 24 januari 2012, 17:42
Lijkt mij een prachtig doel om na te streven.
sikko gerkema, woensdag 1 februari 2012, 21:58
meer opinie
RSSThank God It’s Friday #TGIF
vrijdag 25 mei 2012, 7:30
De opkomst van de Hispanic markt in de VS
donderdag 24 mei 2012, 17:13
De laatste social stats :)
woensdag 23 mei 2012, 11:15
Hoe ik miljoenen misliep
dinsdag 22 mei 2012, 19:41
Verjournalisering
maandag 21 mei 2012, 12:03
Help mee met Nederlands’ eerste SuperPAC
vrijdag 18 mei 2012, 12:51
Thank God It’s Friday #TGIF
vrijdag 18 mei 2012, 10:40
tip
ValueFraming
Een nieuwe en praktische methode voor werkelijk effectieve professionele communicatie. ValueFraming beschrijft in een aantal stappen hoe het beste te communiceren.
Vacature: Adformatie zoekt
De Adformatie Groep is door de recentelijke overname door Sijthoff Media Groep aan haar tweede jeugd begonnen. Om onze bruisende ambities gestalte te geven zijn wij per direct op zoek naar mensen die ons team willen versterken.
Concreet zoeken wij op dit moment:
- Operations Manager
- Accountmanager(s) Cross Media
rondvraag
Na afloop van het afgelopen WK stond de Oranje Actie Teller op 161 inhaak campagnes. Gaan we daar met het EK 2012 overheen?
In samenwerking met Activate&Co en Verse Reclame houdt Adformatie bij welke Oranje EK2012 inhakers van start gaan in Nederland.
Actuele stand: 129 inhakers.
vacatures
-
Marktonderzoeker
Ziekenhuis Bernhoven, Veghel en Oss
-
Senior coördinator Studentenzaken
USG Capacity West-Zuid, Den Haag
-
Webredacteur
Abvakabo FNV, Zoetermeer
-
Product Manager (Gastro Enterologie)
Interselect, Weesp
-
Sales Manager Farma
PerSelectief Veenendaal Hazelhoff, Veenendaal
De Opportunisten elke donderdag vers
laatste reacties
Erna Matroos: Hoezo refereer je aan Gall&Gall;en Intratuin? Er wordt in dit artikel op de Adformatie-website niet over...
Henk De bruin: De shirtsz van de makro moet dit jaar maar winnen, is nl. ook nog nuttig.
En de makro is nooit met...
Tosca: Heel erg lekker ... Ik maakte Caiprihinia altijd zelf ... maar dit is makkelijker en smaakt...
MARCOM12

Ontmoet nieuwe zakenpartners en relaties. MARCOM12 is the playground for professionals! Twee dagen vol met kennis en inspiratie, maar vooral ook om te delen!
Piece of Work: Stephanie Pistel
In de nieuwe aflevering van Piece of Work vertelt Stephanie Pistel, directing photographer bij Caviar over de totstandkoming van de reclamecampagne ‘vintage’ voor schoenenmerk Sacha. En ze vertelt over hoe ze ‘ontdekt’ werd als topfotografe van wereldartiesten. Daarnaast laat ze zien waar ze haar inspiratie vandaan haalt. Pistel is ‘slave to the rhythm’. Dat blijkt ook uit haar keuze voor favoriete reclame van de Toyota Swagger. Een must see.
Bekijk het interview.
Meer video op Adfotube.
kennisbank
Boekentips en meer
deze week in adformatie
- Roy Kahmann
- ABC: KLM, W+K en Volkswagen
- Adverteerder zuinig op sociale media
- PANL Award Van der Velden
neem gratis een abonnement
nieuwsbrief
Blijf op de hoogte van het laatste Marcom-nieuws met een gratis abonnement op één van onze nieuwsbrieven.Aanmelden

