Overslaan en naar de inhoud gaan

‘Marketing moet kennis delen’

Marketing is in slechte conditie, zo begint een recent boek van Philip Kotler, ’s werelds bekendste marketingprofessor. Maar veel kritiek…
Miniatuurvoorbeeld
Helaas hebben we niet meer de rechten op de originele afbeelding
© adformatie

Veel van de traditionele tools als usp’s, segmentatie en merkpositionering dragen niet bij aan customer value, wordt vaak gezegd. Marketing zou meer direct voordeel moeten opleveren voor de klant: kortere rijen bij de kassa bijvoorbeeld.

Als bedrijven dichter bij de klanten/consumenten willen komen, zou marketing ook meer de leidende rol moeten claimen. Peter Drucker zei het 50 jaar geleden al: ‘Marketing and innovation produce results, all the rest are costs’.

Accountability is mooi, zo schrijft het blad, maar het leidt ook tot een ongezonde focus op korte termijn resultaten. Of het levert heel precieze antwoorden op de vragen van gisteren.
Back to basics is ook zo’n veelgehoorde kreet. Maar het leidt tot oversimplificatie. En dat in een wereld die steeds complexer wordt.
Marketing zou zichzelf opnieuw moeten uitvinden, wordt dan geroepen. Ok, maar hoe dan?

Veel van de kritiek is gebaseerd op hardnekkige mythes, beweert Admap. Zo zou het goedkoper en makkelijker zijn bestaande klanten te behouden dan nieuwe te werven. Dat is zo, maar men moet wel moeite doen om die bestaande klant te behouden. Bovendien kan een bedrijf niet groeien als het genoegen neemt met een niet groeiend klantenbestand.

Ook is het maar de vraag of de `trouwe` klant dat een jaar later nog is. Studie toont aan dat zelfs consumenten, die op basis van aankoopgedrag en hun liefde voor het merk erg loyaal te noemen zijn, toch weglopen. 55 procent van deze ‘high loyal consumers’ zijn binnen een jaar weer vertrokken, gewoon omdat het gras elders groener leek.

Ook houden marketeers vast aan marktsegmentatie op basis van psychografische criteria, hoewel die nauwelijks effect hebben op productontwikkeling of prijsstrategie. Verder is het kortzichtig een mediastrategie te lijnrecht te volgen. Mediagedrag is erg dynamisch en dat leidt er vaak toe dat de ene groep de commercial te vaak ziet en de andere groep helemaal niets ziet.

Ervan uitgaan dat men bijvoorbeeld mannen kan bereiken met een sportprogramma, doet onvoldoende recht aan vrouwen en mannelijke niet-liefhebbers van sport. Marketeers zouden gezamenlijk de marketingdiscipline moeten herdefinieren, moderniseren en aanpassen aan de eisen van de huidige maatschappij.

Het blad meldt concreet dat marketeers uit de impasse moeten komen door meer ervaringen te delen. Nu zit iedereen in zijn eigen hoekje te huilen, terwijl als je ‘best practices’ deelt het vak verder komt. Er ligt hier echt een taak voor business schools of branche-verenigingen, meldt Admap.

‘Als marketeers beter zouden begrijpen hoe en waarom hun investeringen de economische resultaten beïnvloeden, dan worden ze ook meer gezien als gelijken in de bestuurskamer’, luidt de conclusie.


Maak Adformatie jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe Google-functie bepaal je nu zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van Adformatie.

Voeg Adformatie toe aan Google
Advertentie

Reacties:

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Abonneer nu

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Advertentie
Advertentie

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Word lid van Adformatie

Om dit topic te kunnen volgen, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al lid? Log hier in

Word lid van Adformatie

Om dit artikel te kunnen liken, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al abonnee? Log hier in