De zorgen om online mis- en desinformatie zijn het afgelopen jaar sterk toegenomen. De helft van de respondenten in het dinsdag gepubliceerde Digital News Report Nederland van het Commissariaat voor de Media (CvdM) maakt zich daar veel zorgen over.
Tegelijkertijd geven steeds meer Nederlanders - met name 18- tot 35-jarigen - aan dat sociale media hun belangrijkste nieuwsbron zijn. Ook neemt de groep die alleen sociale media voor nieuws gebruikt toe. Momenteel bestaat deze groep uit 7 procent van de bevolking, oftewel ruim 1 miljoen Nederlanders. Deze groep gebruikt geen andere nieuwsbronnen zoals nieuwssites, televisie of radio.
Paradox
Het CvdM spreekt van een paradox: het nieuws op sociale media wordt niet vertrouwd, maar toch is sociale media van steeds groter belang voor het nieuwsgebruik. Ook neemt het gebruik van AI-chatbots voor nieuws toe. Maar ook de antwoorden van AI-chatbots over nieuws worden weinig vertrouwd.
Wereldwijd is het volgen van zelfstandige online nieuwsmakers (nieuwsinfluencers) sterk in opkomst. In Nederland geldt dat nu nog in beperkte mate, volgens het rapport. Zelfstandige nieuwsmakers zijn vooral onder jongeren goed zichtbaar. Van de 18- tot 24-jarigen volgt 46 procent online nieuwsmakers of influencers die ook over nieuws praten.
'Vertrouwen in nieuws nog relatief hoog'
Het commissariaat ziet dat de interesse in nieuws gestaag blijft dalen. In 2018 had 61 procent van de Nederlanders nog (zeer) veel interesse in nieuws, in 2026 is dit 45 procent. Ook groeide in dezelfde periode de groep die (helemaal) geen interesse in nieuws heeft, van 4 naar 14 procent.
Interesse daalt in alle leeftijdsgroepen, en vooral onder jongeren. Nieuwsgebruikers die álleen sociale media voor nieuws gebruiken, hebben het minste interesse in nieuws. Deze groep gebruikt dus geen andere nieuwsbronnen zoals nieuwssites, televisie of radio. Momenteel bestaat deze groep uit 7 procent van de bevolking, oftewel ruim 1 miljoen Nederlanders.
De NOS blijft het merk dat het meeste wordt vertrouwd, gevolgd door het ANP, de regionale bladen, RTL Nieuws en Nu.nl.
'In vergelijking met andere landen is in Nederland het vertrouwen in nieuws en nieuwsmerken nog hoog', zegt Commissariaat-voorzitter Amma Asante. 'Het werk van journalisten wordt hier ook hoger gewaardeerd dan in andere landen. Dat is positief. We hebben dus iets te verliezen dat we moeten beschermen.'
Het hele rapport is hier te vinden.
Reacties:
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Abonneer nu