Overslaan en naar de inhoud gaan

Cocktails veroveren huiskamer, populariteit wodka en tequila stijgt

Bewuster drinkgedrag en groeiende cocktailcultuur, dit zijn de dranktrends voor 2026 volgens Gall & Gall.
Oudjaarsdag-scène
Oudjaarsdag-scène
© Gall & Gall

Het drinkgedrag van Nederlanders verandert. Consumenten kiezen steeds bewuster wat en wanneer zij drinken, met meer aandacht voor smaak, kwaliteit en variatie. Dat blijkt uit verkoopdata en assortimentsontwikkelingen van Gall & Gall, dat op basis daarvan de belangrijkste dranktrends voor 2026 in kaart heeft gebracht.

Volgens de drankenspecialist drinken klanten minder alcohol, zonder dat het genieten afneemt. Doordeweeks wordt vaker gekozen voor no- of low-alcohol, terwijl in het weekend ruimte blijft voor bijzondere of premiumproducten. Drinkmomenten worden persoonlijker en verschillen per gelegenheid, wat leidt tot een grotere vraag naar keuzevrijheid en maatwerk. Ook duurzaamheid en variatie spelen daarbij een steeds grotere rol.

Rum als sipping spirit

Een belangrijke aanjager van deze ontwikkelingen is de aanhoudende groei van de cocktailcultuur. Cocktails worden niet langer vooral buitenshuis gedronken, maar steeds vaker thuis gemaakt. Dat vertaalt zich in een groeiende populariteit van sterke dranken zoals wodka en tequila, die veel worden gebruikt in bekende cocktails. Ook premium en gerijpte rum wint terrein, niet alleen als mixdrank, maar ook als sipping spirit.

Daarnaast speelt gemak een steeds grotere rol. Dranken die eenvoudig te combineren zijn en ready-to-drinkproducten, zoals mixdranken en cocktails in blik, laten stevige groei zien. Deze categorie blijkt vooral populair onder jongere doelgroepen en laat duidelijke verkooppieken zien rond evenementen en feestdagen.

Minder wijn, maar interesse voor nouveautés stijgt

Binnen de wijncategorie ziet Gall & Gall eveneens verschuivingen. Consumenten drinken minder wijn, maar kiezen bewuster en staan open voor nieuwe druivenrassen en wijnlanden. De belangstelling voor no- en low-alcoholwijnen, biologische wijnen en natuurwijnen neemt toe. Tegelijk verschuift de voorkeur van rood naar wit, rosé en mousserend.

Gall-data

Nienke van de Streek, ceo van Gall & Gall, zegt: ‘Onze data laat zien dat klanten hun drankkeuze steeds meer afstemmen op het moment. Ze drinken bewuster en staan open voor nieuwe smaken en kwaliteitsproducten.’

Advertentie

Reacties:

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Abonneer nu

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Advertentie
Advertentie

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Word lid van Adformatie

Om dit topic te kunnen volgen, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al lid? Log hier in

Word lid van Adformatie

Om dit artikel te kunnen liken, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al abonnee? Log hier in