De creatieve sector in Nederland krijgt zo nu en dan het verwijt wel erg aan zelffelicitatie te doen met al z'n vakprijzen en awards. Toch valt dat in het niet bij wat creatief bureau Norvell Jefferson zichzelf allemaal toekent.
Het bureau van Nederlandse origine heeft vestigingen in Amsterdam, Brussel, Vancouver en Boston en toont op zijn site een indrukwekkende klantenlijst met wereldmerken als Johnson & Johnson, Heineken, Pfizer, Cargill, Bose, Canon en Philips.
Dat dit ook daadwerkelijk klanten zijn nemen we maar even aan, hoewel Norvell Jefferson zich online graag wat groter voordoet dan zijn creatieve reputatie rechtvaardigt.
Het absolute dieptepunt daarvan is de Top 25 Creative Agencies in Amsterdam 2026, die het bureau op zijn site presenteert als een ranglijst van internationaal toonaangevende bureaus uit Amsterdam.
15 leugenlijstjes
In ronkende, ChatGPT-achtige zinnen wordt de lijst geïntroduceerd en uitgelegd dat die is samengesteld op basis van creatieve originaliteit, strategisch inzicht, uitvoering en impact voor opdrachtgevers.
De bekende creatieve bureaus ontbreken er niet op. Van Ace (plek 21) en Dentsu Creative (5) tot TBWA\Neboko (16) en The Family (4).
Er kan er echter maar één de beste zijn, en dat is…tada… Norvell Jefferson zelf.
Daar blijft het niet bij. Het bureau, dat niet voorkomt in de bekende creatieve ranglijsten en geen creatieve awards of nominaties op zijn naam heeft staan, voert maar liefst vijftien van dit soort leugenlijstjes aan.
Top 25 Creative Agencies Netherlands? Norvell Jefferson aan kop. Top 25 Food Marketing Agencies of 2026? Norvell Jefferson op één.
‘Aanpak is effectief’
Adformatie belt met de Amsterdamse vestiging van het bureau om te vragen hoe het zit met al dat succes. Client-services director Merel Roelofs erkent dat het bureau zelf verantwoordelijk is voor de samenstelling van de ranglijsten.
Volgens haar zijn ze bedoeld als marketinginstrument om beter zichtbaar te worden in zoekmachines en AI-systemen en om meer autoriteit op te bouwen.
Roelofs: ‘Wij doen veel aan marketing rond ons eigen bureau. En dit doen wij mede om ook de vindbaarheid van onszelf te verhogen.’ Ze noemt de aanpak effectief, ‘vooral nu met LLM’s’.
Dat marketing zich zo ongegeneerd richt op zelfpromotie bestemd voor Google en ChatGPT, en niet op mooie producten of zelfs op een echte vakprijs met een echte vakjury, is volgens haar geen probleem.
Negatieve reacties zijn er volgens haar ook niet geweest, maar mocht de strategie averechts werken, dan zal het bureau daar ‘natuurlijk iets mee doen’.
Ranglijst snel opgeschoond
Dat gebeurt al snel nadat Adformatie contact met de ‘nummer één Creative Agency in Amsterdam 2026’ heeft opgenomen. De ranglijst is even later opgeschoond en Norvell Jefferson is er niet meer op terug te vinden.
Ook de Belgische toplijst van het bureau is onder handen genomen, zij het minder rigoureus. Daar is Norvell Jefferson van de eerste positie gezakt naar een derde plaats.
Bij de andere 13 ranglijsten gaat het bureau nog altijd vertrouwd aan kop.
Reacties:
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Abonneer nuMonks
Monks
Monks
Monks
Monks
"Wij van WC-Eend.."