Overslaan en naar de inhoud gaan

Suikerinname onder jongeren schrikbarend hoog, oproep tot suikertaks

Helft jongeren krijgt wekelijks 90 suikerklontjes binnen via frisdrank, prijsverhoging kan consumptie fors terugdringen.
Coca-Cola
Coca-Cola
© Shutterstock

Nederlandse jongeren drinken gemiddeld 9,5 glazen suikerhoudende dranken per week. De helft komt zelfs uit op 16,5 glazen. Dat blijkt uit onderzoek onder 12- tot 16-jarigen van de Vrije Universiteit Amsterdam, GGD Amsterdam en Ipsos I&O.

Obesitas

Jongeren die veel van deze dranken consumeren, krijgen via die weg wekelijks ongeveer 90 suikerklontjes binnen. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) hanteert als richtlijn een maximum van gemiddeld 62 suikerklontjes per week. Wie meer dan zeven glazen per week drinkt, loopt volgens de onderzoekers aantoonbaar extra risico op overgewicht en andere gezondheidsproblemen. Een op de zeven kinderen in Nederland heeft overgewicht of obesitas.

De beschikbaarheid en zichtbaarheid van suikerhoudende dranken spelen volgens de onderzoekers een belangrijke rol. Producten zijn goedkoop en breed verkrijgbaar, onder meer in supermarkten en via promoties. Ook de thuissituatie is van invloed: jongeren bij wie deze dranken altijd in huis zijn, drinken gemiddeld elf glazen per week meer dan leeftijdsgenoten bij wie dat niet het geval is.

Drankkeuzes

Rian Pepping, onderzoeker aan de Vrije Universiteit Amsterdam: 'Dit onderzoek laat zien dat prijs en beschikbaarheid een grote rol spelen in de drankkeuzes van jongeren. Als we willen dat jongeren gezonder leven, moeten we de omgeving anders inrichten en niet blijven wijzen op individuele verantwoordelijkheid.'

Uit het onderzoek blijkt verder dat 85 procent van de jongeren zegt suikerhoudende dranken niet meer te kopen als de prijs boven de 3 euro uitkomt. De Gezonde Generatie pleit daarom voor invoering van een gedifferentieerde verbruiksbelasting op suikerhoudende dranken in 2027, vooruitlopend op een bredere heffing op basis van suikergehalte die het kabinet vanaf 2030 wil invoeren.

Kans

Diena Halbertsma, woordvoerder van De Gezonde Generatie: 'Jongeren geven zelf aan dat als suikerhoudende dranken duurder zouden zijn, ze het minder of zelfs helemaal niet zouden kopen. De Tweede Kamer heeft nu de kans om die oproep serieus te nemen en te kiezen voor een slimme suikertaks.'

Advertentie

Reacties:

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Abonneer nu

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Advertentie
Advertentie

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Word lid van Adformatie

Om dit topic te kunnen volgen, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al lid? Log hier in

Word lid van Adformatie

Om dit artikel te kunnen liken, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al abonnee? Log hier in