Vraag Nederlanders of er een nieuw soort leiderschap nodig is en het overgrote deel (81%) antwoordt met ja. Vraag ze wat ze dan verwachten van dat leiderschap en er is nauwelijks chocola van te maken.
Het collectief van bestuursadviseur Duivelse Dilemma’s heeft samen Motivaction onderzocht welke kwaliteiten Nederlanders verwachten van leiders. Er waren 1015 respondenten die een keur aan vragen en dilemma’s over leiderschap beantwoordden.
Oprechtheid wordt gezien als de belangrijkste eigenschap van een goede leider, een karakteristiek die we waarschijnlijk ook op één zetten als het om onze buurman, de wijkagent of een zorgverlener gaat. Op afstand volgen daadkracht - al meer specifiek voor leiders - en empathie.
Daarnaast wekt het meest vertrouwen als een ceo open is over twijfels, maar mét koersvastheid (38%) en als leiders morele waarden zichtbaar vooropstellen (22%)
Dilemma’s
Interessant zijn de zogeheten dilemmavragen, waarbij de respondenten moesten kiezen tussen twee karakteristieken. Bij een aantal keuzes was de zaak in balans. Nagenoeg gelijk scoorde de voorkeur voor een altijd zekere leider (49%) tegenover de openlijk twijfelende leider (51%).
Duidelijker was de keuze voor een de leider die flexibel is (75%) versus iemand die vasthoudt aan vaste principes (25%). Ook zien Nederlanders liever iemand die teamgevoel centraal stelt (68%) dan een leider met een resultaatgerichte aanpak.
Voor communicatieprofessionals is de keuze tussen de voorgrond of achtergrond interessant. Twee derde van de Nederlanders heeft liever een leider die zichtbaar en uitgesproken is (67%) dan eentje die zich bescheiden opstelt en buiten de spotlights blijft.
Publieke debat
Dat brengt de vraag naar boven waarover leiders zich dan zichtbaar moeten uitspreken. Zijn publieke kwesties een gebied waar de ceo kleur moet bekennen?
Daar is het meest gegeven antwoord nee. Een derde (34%) ziet leiders van grote organisaties liever helemaal niet het publieke debat opzoeken, maar zich vooral moeten richten op hun eigen organisatie.
28% van de Nederlanders waardeert het wel leiders die zich uitspreken over maatschappelijke kwesties zoals inclusiviteit. Een kleine groep vindt dat de ceo publiek stelling moet innemen bij politieke thema’s als handelstarieven (13%), of bij geopolitieke vraagstukken, zoals Gaza of Oekraïne (12%).
Een koude douche voor de leiders die wel hun nek uitsteken: uit het onderzoek blijkt dat leiderschap voor veel Nederlanders geen doorslaggevende factor is in hun beoordeling van een organisatie. Zestig procent beoordeelt organisaties vooral op producten en diensten. Slechts 13% let op inspirerend leiderschap en 9% op ‘sterk’ leiderschap.
Nooit goed
Frank Peters, partner bij Duivelse Dilemma’s, vindt dat leiders in een spagaat zitten. Ze krijgen te maken met zoveel uiteenlopende verwachtingen dat het vrijwel onmogelijk is om het goed te doen voor iedereen.
Peters: ‘Wat dus bij de ene groep vertrouwen wekt, kan bij een andere groep juist weerstand oproepen. Dat maakt het speelveld voor leiders buitengewoon complex.’
Het verklaart volgens hem ook waarom veel leiders zich nauwelijks uitspreken en er maar zo weinig ceo’s participeren in het publieke debat. Het risico op reputatieschade, ook voor hen persoonlijk, is groot.
Maar ook daar is er een dilemma, volgens Peters: ‘Tegelijkertijd is zwijgen ook geen optie. Leiderschap anno nu draait om het managen van dilemma’s. Dilemmaleiderschap – het herkennen en benoemen van de spanningsvelden én het durven maken van keuzes – is in onze ogen de belangrijkste vaardigheid van deze tijd.’

Reacties:
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Abonneer nuAls ik politiek leider was omarmde ik dit onderzoek.