Overslaan en naar de inhoud gaan

ACM blokkeert overname Unox door Zwanenberg; Unilever ‘zeer teleurgesteld’

Toezichthouder ACM weigert toestemming voor de verkoop van Unox door Unilever omdat het vreest voor een worstenmonopolie.
Pittige overnamehobbel
Pittige overnamehobbel

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) geeft geen goedkeuring voor de overname van Unox door Zwanenberg Food Group. De toezichthouder vreest dat de transactie leidt tot hogere prijzen in de supermarkt. Door de overname zou Zwanenberg vrijwel de enige grote aanbieder worden van rookworsten en kookworsten, zoals knakworsten, in de Nederlandse supermarktsector. Daarnaast zou het concern een te sterke positie krijgen op de markt voor houdbare soepen.

Moederconcern Unilever kondigde de verkoop van Unox aan Zwanenberg aan in december 2024. De markttoezichthouder kondigde halverwege 2025 al aan extra tijd nodig te hebben voor onderzoek vanwege mogelijke prijsstijgingen. Overigens verkocht Unilever de Unox-fabriek al in 2017 aan Zwanenberg. Merk en marketing bleef toen wel in handen van Unilever. De verkoop van het merk Unox aan Zwanenberg werd al in 2024 aangekondigd, vlak nadat het bekend had gemaakt om levensmiddelenmerk Conimex aan Paulig te verkopen.

Vrees voor prijsstijgingen op het schap

Volgens de toezichthouder ontstaat het risico dat Zwanenberg de versterkte marktpositie gebruikt om hogere tarieven door te berekenen aan supermarktketens. Supermarkten houden na een overname minder leveranciers over om uit te kiezen, met uiteindelijke prijsverhogingen voor de consument tot gevolg.

'Wij willen voorkomen dat mensen geconfronteerd worden met hogere prijzen als gevolg van deze overname', licht Martijn Snoep, bestuursvoorzitter van de ACM, toe. 'Dat is onwenselijk, zeker in een tijd waar er al zorgen bestaan over hogere prijzen voor levensmiddelen.'

Zwanenberg overweegt juridisch beroep

Zwanenberg stelt het oneens te zijn met de beslissing van de toezichthouder en overweegt in beroep te gaan tegen het besluit. Het bedrijf stelt dat A-merken en private labels niet rechtstreeks met elkaar concurreren. ‘De ACM gooit A-merken en private labels op één hoop. Deze markten zijn echter totaal verschillend’, meldt de directie van Zwanenberg. Daarnaast benadrukt de worsten- en soepfabrikant dat er op de internationale markt voldoende aanbieders actief blijven en dat het bewijs voor dreigende prijsstijgingen ontbreekt. Ook vindt de onderneming dat de toezichthouder de macht van supermarktketens structureel onderschat. Deze ketens beschikken volgens Zwanenberg door hun schaalgrootte juist over een sterke onderhandelingspositie.

Unilever teleurgesteld over uitkomst

Verkoper Unilever reageert teleurgesteld op de blokkade door de markttoezichthouder. Het concern heeft nog geen definitief besluit genomen over eventuele juridische vervolgstappen tegen het verbod. 'We zullen het besluit van vandaag zorgvuldig bestuderen en de komende periode gebruiken om onze vervolgstappen te bepalen', meldt een woordvoerster van Unilever.


Met een nieuwe Google-functie bepaal je nu zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van Adformatie.

Voeg Adformatie als voorkeursbron toe aan Google
Advertentie

Reacties:

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Abonneer nu

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Advertentie
Advertentie

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Word lid van Adformatie

Om dit topic te kunnen volgen, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al lid? Log hier in

Word lid van Adformatie

Om dit artikel te kunnen liken, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al abonnee? Log hier in