Overslaan en naar de inhoud gaan

Dit zijn de eerste WK-kijkcijfers: Oranje scoort, SBS6 populair op andere avonden

Met de wedstrijd van het Nederlands Elftal is het WK voetbal 2026 nu echt begonnen. Een eerste kijkcijferanalyse samen met Abovomaxlead.
Oranje wist ruim 4,1 miljoen kijkers te trekken met de openingswedstrijd tegen Japan
Oranje wist ruim 4,1 miljoen kijkers te trekken met de openingswedstrijd tegen Japan.
© ANP

Met de wedstrijd van het Nederlands Elftal (en Curaçao) is het WK voetbal 2026 nu echt begonnen. Maar leeft het ook in Nederland? Hoe zijn de kijkcijfers van de wedstrijden? En profiteert SBS6 van de rechten op beelden en samenvattingen én van een contourprogrammering met Vandaag Inside Oranje plus de Oranjezomer? Adformatie doet deze weken in samenwerking met Abovomaxlead regelmatig een update.

Lastige vergelijking

Om de kijkcijfers van de wedstrijden te duiden is een vergelijk met de afgelopen toernooien wat lastiger één-op-één te maken. Het tijdsverschil, het aantal deelnemers en de periode van het jaar zijn verschillend. Door de grote hoeveelheid deelnemers zijn er in de poulefase ook voor Nederlandse kijkers minder aansprekende wedstrijden op prime-time te volgen.

© Abovo Maxlead
Klik om te vergroten

Wat zijn de kijkcijfers van de openingswedstrijden van de afgelopen drie toernooien?

© Abovomaxlead
Klik om te vergroten

Lagere score dan twee laatste toernooien

Tot nu toe is er absoluut gezien een lagere score in kijkcijfers dan de afgelopen twee toernooien. Wel is het marktaandeel vergelijkbaar met de opening van het EK 2024, op een vergelijkbaar tijdstip.

Kijkcijferanalyse Nederland-Japan

Wat zijn de kijkcijfers van de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal de afgelopen drie toernooien?

© Abovomaxlead
Klik om te vergroten

De eerste wedstrijd van het Nederlands Elftal, zondagavond tegen Japan (2-2) heeft een vergelijkbare scores met de openingswedstrijd van Nederland op de afgelopen twee toernooien. De wedstrijd tegen Polen op het EK 2024 scoorde beter, maar had een gunstiger tijdstip: zondagmiddag.

Het marktaandeel is zeer hoog. Opvallend is dat marktaandeel in de groep 13-49 jaar ruim boven de 90 procent ligt. Dus degenen die tv keken, keken vrijwel allemaal naar het voetbal.

Het laagste marktaandeel is er bij 65+ (76,8 procent) maar in totaal hebben een op de drie 65-plussers de wedstrijd gekeken (kijkdichtheid 36,2 procent = 1.288.000 personen).

Na de wedstrijd van Nederland waren de drie meest bekeken wedstrijden tot en met zondag 14 juni 2026 (kijkdichtheid 13+):

1 Duitsland - Curaçao 2.371.000 personen
2 Mexico – Zuid Afrika 1.663.000 personen
3 Qatar - Zwitserland 1.316.000 personen

SBS6 met de Oranjezomer en Vandaag Inside
© William Rutten

Hoe scoort de counterprogrammering op SBS6?

SBS6 heeft dit jaar een duidelijke ‘counterprogrammering’. Hoe gaat dat en hoe scoort de WK-avond op NPO1 versus de counterprogrammering van SBS6?

Rondom het Nederlands Elftal (zondag 14 juni) scoorde NPO1 duidelijk hoger. Op de andere wedstrijdavonden is het beeld anders:

Donderdag ontliepen de marktaandelen elkaar weinig, vrijdag is SBS6 duidelijk de winnaar, zaterdag deed SBS6 het in totaal iets beter. Zondag was NPO1 by far de winnaar.

De eerste conclusies

Rond – en tijdens - de wedstrijd van het Nederlands elftal is de avond duidelijk voor NPO1. De overige avonden kiest de kijker minder voor analyses en zoekt hij meer naar ‘breder’ vermaak. De keuze voor de analisten die in de verschillende programma’s zitten, kan daarbij een rol spelen.

© Abovomaxlead
Klik om te vergroten

Met dank aan Evert Bronkhorst en Johan Dekker van Abovomaxlead

Advertentie

Reacties:

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Abonneer nu

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Advertentie
Advertentie

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Word lid van Adformatie

Om dit topic te kunnen volgen, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al lid? Log hier in

Word lid van Adformatie

Om dit artikel te kunnen liken, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al abonnee? Log hier in