Vandebron bouwde in tien maanden een eigen creatief team en lanceerde deze week de eerste campagne: ‘Energie. Weet jij waar die van jou naartoe gaat?’. Het bedrijf noemt die volledig in-house ontwikkeld, maar de credits laten ook een flexibele schil van externe makers zien, van artdirector en regisseur tot fotograaf en producent.
Bij ASN Bank gebeurde iets anders, maar minstens zo veelzeggend. De bank verruilde Alfred voor een creatief kernteam van onafhankelijke specialisten. Dus niet een bureau buiten de deur, maar ook geen in-house agency binnen de bank. Het zijn twee modellen die passen bij een markt waarin merken nadrukkelijker willen bepalen waar de creatieve regie ligt.
Zijn dit losse gevallen, of is er een grotere beweging gaande? Om dat uit te zoeken dronk Adformatie koffie met Bert Hagendoorn, medeoprichter van Agency Engines, en belde met Nathalie Peters, oprichter van Morgenfrisk. Hagendoorn adviseert bureaus over positionering engroeistrategie en helpt daarnaast ook merken met hun in-house afdeling. Peters helpt organisaties om meer marketingkennis, capaciteit en regie in hun eigen organisatie op te bouwen. Hun conclusie overlapt: in-house is geen hype, maar ook geen vrijbrief om het bureau de deur te wijzen.
Meer dan een contentclub
Dat merken zelf marketing en creatie organiseren, is niet nieuw. Interne teams begonnen vaak met drukwerk, winkelmateriaal of social posts. Maar ze groeien door. Ze bewaken de merkidentiteit, werken met klantdata en AI, sturen bureaus aan en ontwikkelen soms zelf campagnes.
‘Er is de afgelopen jaren een steeds grotere beweging bij merken om in-house een plek te geven’, ziet Hagendoorn. Dat komt volgens hem niet doordat bureaus ineens minder relevant zouden zijn, maar doordat merken veel meer moeten maken en beheren dan vroeger.
Een campagne bestaat niet meer uit een tv-commercial, wat print en een website. Merken moeten zich continu aanpassen aan kanalen, doelgroepen, aanbiedingen, algoritmes en gebeurtenissen. Dat vraagt om meer versies, meer snelheid en vooral overzicht: wat gebeurt er overal rond een merk, en wie beslist wat daarmee gebeurt?
Peters: ‘Je kunt als extern bureau niet de hele marketingketen meer ontzorgen. Daarvoor speelt er veel te veel af in de organisatie.’ Wie vanuit de customer journey wil werken, moet snel kunnen schakelen tussen data, productontwikkeling, sales, service en communicatie.
Dat maakt in-house meer dan een kostenverhaal. Efficiency en controle spelen mee, maar de belangrijkste winst is vaak nabijheid. Een intern team weet welke productwijziging eraan komt, waar klanten tegenaan lopen en welke afdelingen iets van het merk nodig hebben. Die kennis kan sneller worden omgezet in communicatie.
Geen harde Nederlandse telling
Of daardoor ook netto meer Nederlandse campagnes intern worden geproduceerd, is lastig hard te maken. Een openbare Nederlandse marktmeting ontbreekt. Wel zijn er steeds meer zichtbare voorbeelden van merken die hun interne marketing- en contentteams uitbreiden of formaliseren, zoals Vandebron en Kruidvat Studio.
Internationale onderzoeken ondersteunen het beeld dat bestaande teams groter en ambitieuzer worden. In de In-House Agency Benchmarking Survey 2025, onder bijna tachtig in-house leiders in het Verenigd Koninkrijk en Europa, meldt 52 procent dat het team in het voorafgaande jaar groeide. Veel teams willen bovendien meer werk doen dat nu nog extern wordt belegd. Het is geen onderzoek naar de Nederlandse markt, maar wel een aanwijzing dat in-house afdelingen opschuiven van productie naar een strategischer rol.
‘De rol van regisseur wordt voor een in-house afdeling alleen maar belangrijker’, stelt Hagendoorn. Dat is iets anders dan alles zelf maken. Juist wanneer een merk op veel plekken tegelijk communiceert, moet iemand bewaken of die uitingen nog consistent genoeg voor het merk zijn.
Vandebron laat zien hoe zo’n model eruit kan zien. De interne kern kent het merk en de inhoud; voor specialistisch werk wordt expertise ingehuurd. Dat is niet half in-house en half bureau, maar een eigen organisatiemodel: de merkregie dichtbij, de schaal en het vakmanschap flexibel georganiseerd.
‘Bepaalde disciplines kun je heel goed in huis halen’, aldus Peters. ‘En er zijn zaken waarvan je zegt: daar ben ik af en toe gewoon te beperkt voor.’ Voor grote creatieve ideeën, specialistische uitvoering of een specifieke productie kunnen een bureau, collectief of zelfstandige maker dan logischer zijn.
De buitenblik blijft nodig
De sterke kant van een intern team is tegelijk een valkuil. Wie dag in dag uit met één merk werkt, kent de geschiedenis, de gevoeligheden en de regels. Maar juist daardoor is het lastiger om te zien welke vanzelfsprekendheden het merk in de weg zitten.
‘Geen afdeling bewaakt een merk zo goed als een afdeling binnen dat merk zelf’, stelt Hagendoorn. ‘Maar je hebt ook creatieve andersdenkers van buiten nodig die met dat ene gekke idee komen.’
Peters ziet hetzelfde risico. ‘Je zit veel dichter bij het DNA, maar een team kan daardoor ook blind worden.’ Een intern team kan zorgen voor consistentie, maar moet voorkomen dat consistentie overgaat in herhaling. De buitenwereld verandert soms sneller dan een merkorganisatie denkt.
Er dreigt nog een ander gevaar: het interne team als aanvraagmachine. Zonder mandaat, heldere prioriteiten en ruimte om nee te zeggen, wordt het een afdeling waar collega’s nog even een banner, video of LinkedIn-post bestellen. De snelheid gaat omhoog, de creativiteit of effectiviteit niet per se.
Ook efficiency is minder vanzelfsprekend dan het klinkt. Wie bureaukosten wil besparen, moet intern investeren in mensen, tools, data, training, planning en productie. In-house is geen goedkope kopie van een bureau, maar een andere organisatievorm die evenzeer volwassen processen nodig heeft.
Wat blijft er over voor bureaus?
Voor bureaus verandert vooral de vraag van opdrachtgevers. Het dagelijkse, voorspelbare werk kan vaker intern worden gedaan: content, doorvertalingen, performance, CRM en delen van de productie. De externe partij wordt eerder ingezet voor iets wat het merk zelf niet kan, niet permanent nodig heeft of bewust van buiten wil laten bekijken.
‘De vraag van wat merken van bureaus willen, verandert’, zegt Hagendoorn. ‘Ze zoeken specialistische expertise en de blik van buiten.’
Dat sluit aan bij zijn eerdere analyse, waarin hij stelde dat bureaus nadrukkelijker moeten kiezen tussen schaal en specialisme. Grote internationale netwerken kunnen voor complexe, geïntegreerde vraagstukken aantrekkelijk blijven. Zelfstandige bureaus kunnen winnen met een duidelijk profiel en aantoonbare expertise. Vooral de brede middenmoot, die zegt alles te kunnen, krijgt het moeilijker.
‘Je kunt niet in zeven dingen de allerbeste zijn’, zegt Hagendoorn. ‘Waarschijnlijk ben je in één daarvan het sterkst.’ Een bureau moet dus duidelijker kunnen maken welk probleem het oplost dat een intern team niet zelf kan oplossen: een creatief concept, merkstrategie, een bijzondere productie, datakennis of een frisse blik op een vastgelopen merkverhaal.
De verschuiving biedt ook kansen voor zelfstandige makers. Waar merken een interne kern bouwen, ontstaat behoefte aan flexibele expertise eromheen: creative directors, strategen, filmmakers, designers, dataspecialisten en producers die per vraagstuk aansluiten.
‘Voor ieder bedrijf zijn de drivers anders’, zegt Peters. Het ene merk wil grip op data en performance, het andere vooral sneller content maken. Weer een ander wil merkregie dichter bij huis houden. De fout is om in-house als doel op zich te zien.
Voor marketeers ligt daar de belangrijkste les. Niet: welk bureauwerk kunnen we goedkoper naar binnen halen? Maar: welke kennis, data en creatieve regie moeten permanent dichtbij het merk zitten? En welke expertise, tegenspraak of schaal haal je er juist bewust van buiten bij?
Voor bureaus is de opdracht al even helder. Wie alleen capaciteit verkoopt, krijgt het moeilijker. Wie een interne kern aantoonbaar beter maakt, uitdaagt of aanvult, kan relevanter worden. In-house maakt het bureau niet overbodig. Het maakt wel een einde aan de vanzelfsprekendheid dat één bureau het hele creatieve vraagstuk bezit.
Reacties:
Om een reactie achter te laten is een account vereist.
Inloggen Abonneer nu