Overslaan en naar de inhoud gaan

We merken de proteïnemarketing massaal op, maar weten niet hoeveel eiwit we echt nodig hebben

Heel wat Nederlanders kopen producten die extra eiwitten beloven, gedreven door brede marketing van fabrikanten en influencers.
proteïne alpro soja
Eén van de vele producten in de supermarkt die inspeelt op de proteïne-hype
© ANP

Wie door de supermarkt loopt, kan er niet omheen: van kwark en repen tot pannenkoekenmix en zelfs een blikje tonijn, overal prijkt de claim ‘extra proteïne’. Maar weten we eigenlijk wel wat we in ons mandje leggen? Uit nieuw onderzoek van MSI-ACI en Adformatie onder 506 respondenten blijkt dat de gemiddelde Nederlander de proteïne-marketing massaal opmerkt, maar onvoldoende kennis heeft over de eiwitbehoefte.

Het woord 'proteïne' is inmiddels goed ingeburgerd. Maar liefst 83 procent van de ondervraagden weet dat dit simpelweg een ander woord is voor eiwit. Echter, zodra het op de feiten aankomt, valt de kennis tegen. Gevraagd naar de dagelijkse behoefte volgens medisch experts, moet bijna de helft (49 procent) het antwoord schuldig blijven. Slechts een kwart (26 procent) weet dat een gezonde volwassene gemiddeld 0,83 gram eiwit per kilo lichaamsgewicht nodig heeft.

Aanleiding voor het consumentenpanel van MSI-ACI en Adformatie is recent onderzoek van De Consumentenbond. De vereniging stelt dat veel consumenten al voldoende eiwit binnenkrijgen en dat fabrikanten zijn doorgeslagen met extra proteïne-producten.

'High Protein' claim

De industrie slaagt er in ieder geval goed in om de consument te bereiken. 82 Procent van de respondenten geeft aan producten te kennen die specifiek adverteren met extra proteïne. We zien deze producten vooral tijdens het reguliere rondje door de supermarkt (61 procent), maar ook online en offline reclames (33 procent), sporters (20 procent), vrienden en familie (19 procent) en online influencers (17 procent) spelen een rol in de verspreiding van de trend.

Opvallend is de motivatie achter de aankoop:

  • 32 procent koopt het simpelweg omdat ze denken dat ‘extra eiwit goed is’.
  • 31 procent gebruikt het ter ondersteuning van het sporten – extra eiwitten kunnen dan inderdaad nuttig zijn.
  • 29 procent koopt de producten onbewust; het komt toevallig zo uit.

Hoewel 42 procent van de consumenten het handig vindt om via deze weg extra eiwitten binnen te krijgen, vindt een derde van de ondervraagden (28 procent) de producten voor zichzelf eigenlijk overbodig.

Hoe eerlijk is de fabrikant?

Ondanks de gevulde winkelmandjes is de consument kritisch. Er heerst een sterk gevoel dat de ‘extra proteïne-producten’ vooral een commerciële strategie vormen. Meer dan de helft van de respondenten (55 procent) bestempelt de producten als ‘vooral marketing’. Bij dezelfde meerkeuzevraag geeft maar liefst 49 procent van de respondenten aan dat ‘het lijkt alsof fabrikanten niet eerlijk zijn tegen de consument’. De Consumentenbond haalde daar al voorbeelden van aan, waaronder blikjes ‘proteïne tonijn’ met dezelfde ingrediëntenlijst als normale blikjes tonijn.

Interessant is dat het invullen van de vragenlijst zelf al voor een lichte verschuiving in de publieke opinie zorgt. Hoewel de meerderheid (52 procent) niet direct van mening verandert, denkt 23 procent na het lezen van de feiten over de aanbevolen eiwitinname negatiever over producten die adverteren met extra proteïne.

Advertentie

Reacties:

Om een reactie achter te laten is een account vereist.

Inloggen Abonneer nu

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Advertentie
Advertentie

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Word lid van Adformatie

Om dit topic te kunnen volgen, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al lid? Log hier in

Word lid van Adformatie

Om dit artikel te kunnen liken, moet je lid zijn van Adformatie. 15.000 vakgenoten gingen jou al voor! Meld je ook aan met een persoonlijk of teamabonnement.

Al abonnee? Log hier in